|
|
Stanovisko Ministerstva životního prostředí k návrhu Územního plánu VÚC Pardubického kraje. |
|
MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ
100 10 PRAHA 10 - VRŠOVICE, Vršovická 65 |
|
|
Věc: Stanovisko MŽP k návrhu Územního plánu velkého územního celku Pardubického kraje
Krajský úřad Pardubického kraje, odbor strategického rozvoje kraje, oddělení územního plánování, oznámil dopisem ze dne 05. 12. 2005, č.j. KrÚ 1150/2002 OSRK OUP, vystavení návrhu Územního plánu velkého územního celku Pardubického kraje dle § 22 zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů.
Věcné odbory a odbor výkonu státní správy Ministerstva životního prostředí posoudily ÚP VÚC Pardubického kraje a vydaly připomínky podle složkových zákonů životního prostředí. Na základě toho uplatňuje Ministerstvo životního prostředí, jako dotčený orgán státní správy podle, § 22 stavebního zákona, prostřednictvím odboru posuzování vlivů na životní prostředí a IPPC následující připomínky k předložené územně plánovací dokumentaci:
Průvodní zpráva
Doporučujeme přepracovat kapitolu „B.4.3. - Území speciálních zájmů - Radonové riziko" podle současných znalostí o této problematice. Např. již existuje Mapa radonového indexu z geologického podloží 1: 50 000 z roku 2000 - 2003, kterou v jednotlivých listech zhotovila Česká geologická služba. Přesné informace týkající se této kapitoly poskytne RNDr. Ivan Barnet, CSc. z České geologické služby.
Kapitolu „B.7- Vymezení ploch přípustných pro dobývání ložisek nerostů a ploch pro jeho technické zajištění" doporučujeme upravit podle krajské surovinové politiky. Dále by bylo vhodné uvést v Návrhu data týkající se ložisek nerudních surovin v tabulkové formě. Pro konsultaci o této problematice doporučujeme se spojit s oblastními geology příslušné geologické jednotky na České geologické službě.
(Správa oblastních geologů, Česká geologická služba, Klárov 3, 118 21, Praha 1 -RNDr. Jan Čurda , tel.257089564).
Upozorňujeme, že tzv. soustava Nátura 2000 v současné době neexistuje, teprve se vytváří. Tato soustava bude v budoucnu tvořena ptačími oblastmi a evropsky významnými lokalitami (dále jen „EVL") schválenými Evropskou komisí. Požadujeme proto upravit v rámci celého materiálu terminologii v souladu s platnou legislativou takto: „ptačí oblasti" a „evropsky významné lokality", které byly zařazeny do národního seznamu. Jedná se o území, která již byla schválena nařízeními vlády.
V kapitole „B.6.1. - Dopravní infrastruktura" požadujeme do textu doplnit níže popsané skutečnosti, jako podklad pro případné další upřesňování jednotlivých záměrů.
1. Silniční doprava - plánovaná trasa rychlostní silnice R 35 zasahuje do západní části EVL Uhersko (CZ0533316). Jedná se o ojedinělou lokalitu výskytu lesáka rumělkového Cucujus cinnaberinus. Zásah do nivy Loučné, v jehož důsledku by došlo k poškození břehových porostů, by znamenal vážné ohrožení až zánik populace tohoto druhu na lokalitě. Vzhledem k tomu, že nebylo vyloučeno závažné nebo nevratné poškozování přírodních stanovišť a biotopů druhů k jejichž ochraně je evropsky významná lokalita určena, považujeme v současné době trasu koridoru R 35 v této podobě za nepřijatelné řešení.
Navrhovaná trasa rychlostní silnice R 35 křižuje v blízkosti Opatovic nad Labem EVL Orlice a Labe (CZ0524049). Jedná se o sloučenou lokalitu s velmi zachovalým pestrým komplexem biotopů vodních toků, mokřadů a pobřežní vegetace, vlhkých luk, navíc s prioritními lužními lesy. Předmětem ochrany živočišných druhů jsou bolen dravý Aspius aspius, klínatka rohatá Qphiogomphus cecilia a vydra říční Lutra lutra. Vzhledem k tomu, že nebylo vyloučeno závažné nebo nevratné poškozování přírodních stanovišť a biotopů druhů k jejichž ochraně je evropsky významná oblast určena, považujeme v současné době trasu koridoru R 35 v této podobě za nepřijatelné řešení.
2. Splavnění Labe v úseku Pardubice - Opatovice nad Labem - v přehledu sledovaných a doporučených záměrů je mimo jiné uvedena výstavba laterálního plavebního kanálu přes lokalitu Slavíkovy ostrovy, kde je prokázán výskyt 4 celoevropsky chráněných druhů živočichů. Upozorňujeme proto, že stavbu je možno realizovat pouze po splnění všech podmínek, které stanovilo Ministerstvo životního prostředí a Krajský úřad Pardubického kraje.
Případné splavnění Labe v úseku Pardubice — Opatovice by s velkou pravděpodobností významně ovlivnilo EVL Orlice a Labe (CZ0524049). V úseku Labe od jezu ve Vysoké po soutok s Loučnou se Labe blíží přirozenému korytu s neupraveným dnem (místy skalní výchozy a prahy). V příbřežní zóně nivy se nachází řada odstavených říčních ramen v různém stupni sukcesního vývoje. Koryto řeky zde má vyvinuté poměrně kvalitní břehové porosty.
Upozorňujeme na splnění následujícího výčtu požadovaných opatření pro ochranu vod, podle schváleného Zadání ÚP VÚC Pardubického kraje.
a) Chránit jakost vodních zdrojů určených k zásobování pitnou vodou.
b) Chránit ochranná pásma povrchových vodních zdrojů využívaných k vodárenským účelům (VN Seč, Křižanovice, Hamry, Pařízkov, Pastviny, Vír).
c) Chránit všechny významné vodní toky podle vyhlášky č. 267/2005 Sb.
d) Chránit ochranná pásma podzemních a povrchových vodních zdrojů v CHOPAV - Východočeská křída, podle NV č. 85/1981 Sb., Vamberk - Králíky, podle NV č. 10/1979 Sb. a Orlické hory a Žďárské vrchy podle N V č. 40/1987 Sb.
e) Chránit všechny důležité hydrogeologické rajóny.
f) Chránit ochranné pásmo I. a II. stupně přírodních léčivých zdrojů peloidů a vod lázeňského místa Lázně Bohdaneč.
g) Zlepšení odkanalizování a likvidace odpadních vod, zejména v malých obcích.
h) Vodní nádrže nejsou uvažovány jako návrh, ale jako územní ochrana pro výhledové nádrže stanovené Směrným vodohospodářským plánem (SVP) z let 1988 a 1997. U výhledových nádrží s malou pravděpodobností realizace se doporučuje zvážit stavební uzávěry v záplavových území pro možnost rozvoje obcí s případným budoucím výkupem nemovitostí.
i) V řešeném území jsou navržena protipovodňová opatření.
j) Kromě studií záplavových území bude zpracována studie odtokových poměrů, které dají představu o průchodu velkých vod řešeným územím a o nebezpečí zaplavení průsaky. Jejich výsledkem bude zadání pro projekty protipovodňových opatření, řešící detailně ochranu objektu, obce nebo území. Ochrana bude realizována jedním nebo kombinací více opatření, jako jsou úpravy toku, výstavby nebo úprava hrází, stavba mobilního hrazení, opatření na kanalizaci, řízené rozlivy, výstavba poldrů a úprava manipulace na existujících nádržích.
Požadujeme doplnění kapitoly „B.10. Vyhodnocení předpokládaných důsledků navrhovaného řešeni (zejména ekonomických, sociálních, kulturních a územně technických) a dále vyhodnocení jeho vlivů na životní prostředí". S přihlédnutím k výše uvedeným skutečnostem považujeme tuto kapitolu za nedostatečně zpracovanou podle zákona č. 50/1976 Sb., o územním plánování a stavebním řádu, ve znění pozdějších předpisů, respektive podle vyhlášky č. 135/2001 Sb., o územně plánovacích podkladech a územně plánovací dokumentaci, ve znění vyhlášky 570/2005 Sb., požadujeme její doplnění, zejména o vyhodnocení dopadu navrhovaných řešení na životní prostředí.
Závazná část ve formě regulativů
Požadujeme doplnit v kapitole Limity využití území nadmístního významu evropsky významné lokality, územní systém ekologické stability (regionální, nadregionální), lokality výskytu zvláště chráněných, kriticky a silně ohrožených druhů rostlin a živočichů (ve smyslu vyhlášky MŽP č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění), regionálního a nadregionálního významu.
Upozorňujeme, že zapracovaná trasa v návrhu ÚP VÚC (severní varianta) R 35 v úseku Vysoké Mýto - Moravská Třebová protíná lokality výskytu některých zvláště chráněných druhů živočichů, nebo prochází v bezprostřední blízkosti těchto lokalit a její realizace v plánované podobě by znamenala ohrožení nebo zánik populací těchto druhů.
Od západu k východu se jedná o následující konflikty (zkratky KO, SO a O vyjadřují zařazení do kategorií vyhlášky č. 395/1992 Sb.):
Mlok skvrnitý - Salamandra salamandra - SO - výskyt v lesních porostech severně od obce Vraclav (Svatý Mikuláš), který plánovaná rychlostní komunikace přetíná.
Mihule potoční - Lampetra planeri - KO a Ledňáček říční - Alcedo atthis - SO - výskyt mihule v řece Loučné u Zámrsku a Vysokého Mýta, výskyt ledňáčka na více místech. Plánovaná trasa komunikace R35 řeku Loučnou v těchto místech 2krát protíná.
Círka modrá - Anas querquedula - SO, Skokan zelený - Raná esculenta - SO, Ropucha zelená - Bufo viridis - O, Ropucha obecná - Bufo bufo - O, Ťuhýk šedý - Lanius excubitor - O - všechny uvedené druhy se vyskytují na rybníce Dolní heřmanický rybník (Dolní Kajzrlík) nebo v jeho blízkém okolí. Plánovaná rychlostní komunikace prochází v těsné blízkosti tohoto rybníka.
Kulíšek nejmenší - Glaucidium passerinum - SO - výskyt v lesním komplexu jižně od obce Řetová. Navržená trasa R 35 tímto lesem částečně prochází a částečně vede po jeho okraji.
Ještěrka živorodá - Zootoca vivipara - SO, Ropucha zelená - Bufo viridis - O, Ropucha obecná - Bufo bufo - O - uvedené druhy se vyskytují na rybníce Dolní přívratský severně od obce Přívrat nebo v jeho blízkém okolí. Plánovaná rychlostní komunikace prochází v těsné blízkosti tohoto rybníka.
Čáp černý - Ciconia nigra - SO a Výr velký - Bubo hubo - O - oba druhy hnízdí v lesním komplexu Zacharovec SV od obce Přívrat, který plánovaná trasa rychlostní komunikace přímo protíná.
Vydra říční - Lulra lutra - SO a Ledňáček říční - Alcedo atthis - SO - výskyt na řece Třebovce mezi Dlouhou Třebovou a Českou Třebovou. Plánovaná trasa rychlostní komunikaci protíná a poté vede v její blízkosti.
Modrásek bahenní - Maculinea nausithous - není v současné době zvláště chráněným druhem, je však uveden v přílohách II a IV směrnice o stanovištích a povinnost zabezpečit tomuto druhu přísnou ochranu daná článkem 12 této směrnice se v současné době zajišťuje. Plánovaná trasa plánovaná trasa rychlostní komunikace vede v bezprostřední blízkosti několika lokalit druhu mezi Českou Třebovou a Třebovicemi.
V kapitole Základní zásady uspořádání území - Podmínky vývoje území požadujeme upravit 2. odrážku: - „respektovat ptačí oblasti a evropsky významné lokality" a doplnit bod - „respektovat lokality výskytu zvláště chráněných, kriticky a silně ohrožených druhů rostlin a živočichů regionálního a nadregionálního významu (toto omezení využití území vyplývá z ustanovení § 49 a § 50 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění).
V kapitole Uspořádání území, vymezení významných rozvojových ploch nadmísíního významu a případně území speciálních zájmů poslední odrážka („-na vrcholu Králického Sněžníku uvažovat územní hájení místa dalekého rozhledu pro případ, že prokazatelně nebude realizováno na Polské straně"): upozorňujeme, že vrchol Králického Sněžníku je součástí národní přírodní rezervace, kde je dle ustanovení § 29 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění zakázáno povolovat a umisťovat stavby.
Závěr:
Dne 15. 04. 2005 byly nařízením vlády č. 132/2005 Sb., kterým se stanoví národní seznam evropsky významných lokalit, vymezeny jednotlivé evropsky významné lokality národního seznamu. Tímto nastaly nové skutečnosti, které nebyly dostatečně známé v době podpisu dohody k návrhu souborného stanoviska ÚP VÚC, tj. 8. 10. 2004. Nařízením byly mimo jiných také vymezeny EVL Uhersko CZ0533316, resp. EVL Orlice a Labe CZ0524049, kde trasa koridoru R 35 zasahuje do západní části této lokality, resp. trasa koridoru R 35 křižuje tuto lokalitu.
Nelze nebrat v úvahu nesouhlasný postoj veřejnosti (např. nesouhlasná stanoviska od 118 občanů k návrhu ÚP VÚC Pardubického kraje), dotčených obcí a ochránců přírody se zapracovanou trasou (severní variantou) R 35 v návrhu ÚP VÚC, která narušuje krajinný ráz, fragmentuje krajinu, protíná lokality výskytu některých zvláště chráněných druhů živočichů, nebo prochází v bezprostřední blízkosti těchto lokalit a její realizace v plánované podobě by znamenala ohrožení nebo zánik populací těchto druhů a která současně byla vyhodnocena v posouzení vlivů rozvojové koncepce na životní prostředí (SEA) jako nejméně vhodné řešení. Upozorňujeme na množství problémů této trasy a doporučujeme zvážení případného preschválení souborného stanoviska včetně vybrání méně konfliktní varianty.
V neposlední řadě je nutné upozornit na fakt, že v Olomouckém kraji konkrétně v ÚP VÚC Jeseníky nenavazuje trasa koridoru R 35 na trasu koridoru R35 v návrhu ÚP VÚC Pardubického kraje.
Vzhledem kvýše uvedeným skutečnostem nesouhlasí MŽP jako dotčený orgán státní správy s návrhem Územního plánu velkého územního celku Pardubického kraje.
Ing. Jaroslava HONOVÁ
ředitelka odboru
posuzování vlivů na životní prostředí a IPPC
Na vědomí:
- odbor environmentálních rizik
- odbor zvláště chráněných částí přírody
- odbor ekologie krajiny a lesa
- odbor ochrany vod
- odbor geologie
- odbor ekologie lidských sídel a člověka
- odbor odpadů
- odbor politiky životního prostředí a mnohostranných vztahů
- odbor výkonu státní správy VI
|
|
|
|