Předchozí článek ->
 
Dálnici navrhli protiprávně
Mladá fronta DNESVydáno 25. února 2010
 
NÁZORY Čtenáři MF DNES a osobnosti se vyjadřují k aktuálním tématům

Napadl jsem územní plán Pardubického kraje, protože ho politici Pardubického kraje za přispění těch litomyšlských odhlasovali protiprávně. Nyní jsem označován za špatného jen proto, že jsem se rozhodl hájit své právo se svobodně k němu vyjádřit. Dálnice R35, která spojí Pardubický kraj s Moravou, je zřejmě potřebná. Ale musí o ní jednat rozumní politici, opravdoví hospodáři a státníci, a ne prospěchářští lidovci. Budou navrhovat stavby na méně úrodných pozemcích nebo na hranicích katastru, jako to dělají v kulturním a civilizovaném světě, například v Rakousku.
My se těchto méně úrodných nebo neúrodných půd rádi zbavíme za kvalitnější z Pozemkového fondu. Jenže politika Pozemkového fondu je nejasná. Pozemek 649 měří 2,5 hektaru a stojí v koridoru, kde politici plánovali silnici. Nakonec to prodali spekulantovi. A pak se to hází na nás, že jsme žáby na prameni, které něco blokují a kvůli nimž nejsou dálnice.
Rozkradení pozemkového fondu v našem katastru by bylo na delší povídání a samostatný článek. Tito politikové se ale snaží spíš o to, aby nás zbavili konkurenceschopnosti s ostatními evropskými zeměni, třeba s Francií nebo Německem. Z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který mi dal za pravdu, by se měl radovat každý slušný člověk v této zemi, neboť územní plán Pardubického kraje byl přijat v rozporu se zákonem. To ukazuje na charakter pardubických a litomyšlských politiků, kteří dobře věděli, že v prosinci 2006 dělají špatnou protiprávní věc, a teď to z nich leze, že je na to Roman Línek upozorňoval. Ale přesto, já jsem na tom hlasování byl, při hlasování řekl, že se územní plán schválit musí. Mohl před celým plénem říct, nemůžeme to schvalovat, je to proti zákonu. Oni jsou ti zločinci, kteří šli proti zákonům České republiky. Jakákoli špinavost jim není dost špinavá, aby se se do ní nepustili.
Nezapomeňme prosím také na roli zemědělců vminulosti. Na přelomu 18. a 19. století za doby roboty a nevolnictví morálně drželi náš národ i jazyk proti tuhé germanizaci. Po první světové válce sedláci vedli náš stát. Agrární strana byla vedoucí politickou silou v zemi celých dvacet let. Měli jsme ministerského předsedu, minimálně ministra zamědělství, někdy byli agrárníci i ministry obrany a vnitra. Náš stát pod jejich vedením zaujímal čelnou pozici ve světové ekonomice. Po únoru 1948 prakticky s kněžími a vojáky západního protinacistického odboje byli nejpronásledovanější vrstvou národa.

***

* Napište nám! Kudy by podle Vás měl vést hlavní tah na Moravu? Jaký je Váš názor na práci městských policistů? Hrozí podle Vás příští zimu stejná sněhová kalamita na chodnících jako letos? Pište na adresu redakce: náměstí Republiky 56, Pardubice, 530 02 nebo na e-mail: redpa@mfdnes.cz Na vaše příspěvky se těšíme.
 
- Jan Vaňous, rolník z Bohuňovic -
 
Předchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010