<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Po R35 se dá projet. Virtuálně
Mladá fronta DNESVydáno 20. února 2010
 
Pardubice - Z tolik očekávané silnice R35, která má ze severu spojit Čechy s Moravou, stojí sice pouhé tři kilometry, ale už má luxusní informační centrum vonící novotou s plazmovou obrazovkou. A nesídlí někde poblíž její trasy, ale v Pardubicích. „Smyslem je jednak osvěta, aby lidé věděli, kudy R35 povede, a za druhé snaha pomoci urychlit Ředitelství silnic a dálnic přípravu výstavby R35. Měl by to být první stupeň mezi vlastníky pozemků, jejichž půdu budeme při stavbě potřebovat, a ŘSD, které stavbu zajišťuje,“ řekl vládní zmocněnec pro R35 a D11 Ivo Toman.
Původně mělo centrum vzniknout ve Vysokém Mýtě, tedy co nejblíž připravované silnici, podle Tomana je ale umístění do Pardubic strategičtější a přístupnější. „Pardubice leží uprostřed celé trasy R35 od Libereckého až po Olomoucký kraj. Navíc právě část v úseku Pardubice - Vysoké Mýto je z celé trasy R35 nejpřipravenější a nejbližší výstavba bude pokračovat právě zde,“ řekl Toman.
Ten nyní dopisem oslovil majitele, jejichž pozemky leží v trase silnice po Vysoké Mýto, zda souhlasí nebo nesouhlasí s prodejem půdy. „Je tam kolem tisíce vlastníků na třiceti kilometrech. Deset procent lidí s prodejem váhá a jedno procento tvoří ti superproblémoví,“ řekl Toman. V centru se zájemci o R35 dozvědí, kudy přesně silnice povede, připravena je i vizualizace celé trasy, takže se návštěvníci mohou dálnicí i virtuálně projet. Otevřeno bude v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, ostatní dny bude podle Tomana alespoň přítomen někdo v kanceláři.
Silničáři mají s podobným informačním centrem zkušenosti. Vzniklo v Klimkovicích, kudy vede D47 z Lipníka nad Bečvou ke hranicícm s Polskem. To však bylo speciálně otevřeno až ke stavbě dálnice. „Často se setkáváme s nářky obyvatel, kteří netuší, kudy přesně ta která silnice povede. Tady bude příležitost se o tom dozvědět,“ řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Kaas.
 
- Stanislava Králová -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010