<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Schválená jižní trasa R35 má v Pardubickém kraji řadu odpůrců
Česká tisková kancelářVydáno 13. dubna 2006
 
PARDUBICE - Jižní trasa rychlostní silnice R35, kterou ve středu schválila vláda, má v Pardubickém kraji řadu odpůrců. Proti komunikaci, jež v budoucnu spojí východní Čechy s Moravou, protestují obyvatelé i politici. Jižní varianta ale má i své zastánce. Konečné slovo budou mít 20. dubna krajští zastupitelé, kteří v minulosti již dvakrát schválili severní variantu.

"Máme k dnešnímu dni už okolo 600 podpisů proti této stavbě," řekl dnes ČTK Jan Vaňous z občanského sdružení Lípovec. "Jsme rádi, že to takto dopadlo. Zvítězila ta rozumnější jižní varianta," uvedl naopak odpůrce severní trasy Jiří Černý ze sdružení Ochránci přírody Končin, Sloupnice a Vilámova.

Výsledek hlasování v zastupitelstvu není zřejmý, některé poslanecké kluby ještě o svém postupu nejednaly. Pokud se nyní nepřikloní k jižní trase, vyjednávání o územním plánu kraje skončí podle prvního náměstka hejtmana Romana Línka (KDU-ČSL) v patové situaci. Stát se výměnou za přijetí jižní varianty zaručil za vybudování přivaděčů a obchvatů měst na severu.

O hlasování ještě nejednali členové ODS, která má v zastupitelstvu 18 míst z 45. "Myslím si, že to nebude, jako to nebylo nikdy předtím, jednobarevné. Lidé ze Svitavska budou pro jih, ostatní pro sever," uvedl krajský radní pro dopravu Ivo Toman. "Budeme o tom ještě jednat, ale většina klubu je pro jižní variantu," tvrdí zase šéf zastupitelského klubu ČSSD Ladislav Effenberk. Stanovisko ještě neprojednali komunisté.

"Já vnímám, že je zde asi většinová vůle zastupitelstva... schválit najednou jižní variantu," řekl starosta České Třebové Jaroslav Zedník (Koalice pro Pardubický kraj - KPK). "Dostali jsme jakousi záruku, že by měly být investovány tři miliardy korun na dálniční přivaděče, což by nás uspokojilo. Ve finančním vyjádření mně to však chybí. Budu hlasovat pro sever, protože nemám zatím žádné záruky, že to tak bude," řekl.

"Pro mě je to velmi slabý nástroj, udělat jižní variantu je jednou z největších hloupostí," tvrdí i starosta Ústí nad Orlicí Jiří Čepelka (ODS). Přivaděče podle něj řeší situaci měst, jako jsou Ústí nad Orlicí a Česká Třebová, ale nikoli oblastí dále na sever kraje.

Jižní varianta se nelíbí obyvatelům některých obcí podél plánované komunikace. Obávají se narušení zdrojů pitné vody, znehodnocení nových nemovitostí nebo záboru úrodné půdy. "Může dojít k havárii cisterny, silnice vede nad zdrojem s kvalitní kojeneckou vodou," řekl Vaňous.

Proti silnici protestují lidé v Bohuňovicích, Sedlišti a Suché, přidá se možná Janov, Strakov, Řídký. "Pokud se kraj nechá zlomit ekonomickým tlakem vlády, chceme rozporovat územní plán Pardubického kraje," zdůraznil. "Věříme, že krajští zastupitelé přehodnotí své poslední hlasování a dají zelenou jižní variantě," míní naopak Černý. Odpůrci severu přijedou na zasedání zastupitelů podpořit jižní trasu, svléknou však již tradiční husitské kroje. "My jsme už odložili zbraně, protože je to na dobré cestě," dodal.

Jižní variantu uvítali starostové Svitav i Litomyšle. "Je to velká nabídka pro Pardubický kraj. Jižní varianta je průchodnější a rychlejší," domnívá se starosta Svitav Václav Koukal.
 
- -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010