<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Jednání kraje? Spíš divadlo
Mladá fronta DNESVydáno 01. dubna 2006
 
POLITICKÉ MLČENÍ. Ze 45 krajských zastupitelů jich téměř polovina na schůzích skoro nikdy nepromluví. Hájí se, že veškerá rozhodnutí už padla v klubech stran, a jednání bývá spíš show pro diváky na balkonech.

Pardubice
- Mluvit, či nemluvit na schůzích krajského zastupitelstva, toť otázka, na kterou má každý zastupitel jinou odpověď.

Pro některé je rozprava příležitostí se předvést veřejnosti, pro další je to ztráta času, protože se k problému mohli vyjádřit na jednání klubu své politické strany. Další ji považují za zbytečnou, protože všechno bylo dohodnuto předem a na schůzi se už jen formálně hlasuje. To je zřejmé i z toho, jak se jednotliví zastupitelé hlásí do diskuse.

Proč nemluvím? Nechci zdržovat
Někteří zastupitelé nechtějí mluvit proto, aby schůzi zbytečně nezdržovali. „Mám už takovou povahu. Když jsou věci jasné, tak o nich nemluvím. Nemám zájem protahovat jednání o problémech, které jsme už prodiskutovali v klubu ODS. To považuji za zbytečné zdržování,“ vysvětlil svou nemluvnost na schůzích zastupitelstva Jaroslav Martinů z Poličky, zvolený za ODS.

Podle něj to ale neznamená, že na schůzi poslušně odkýve, co mu strana nařídí. „Když jsme například hlasovali o trase silnice R 35, oznámil jsem klubu, ža jako Poličák zvednu ruku pro jižní variantu. To jsem pak jako jeden ze tří zastupitelů za ODS bez toho, že bych se na zastupitelstvu předvádel, také udělal,“ řekl Martinů.

Někteří zastupitelé mluví za každou cenu
Podobně k jednání zastupitelstva Pardubického kraje přistupuje i jeho stejně nemluvná kolegyně Květoslava Jelínková, členka Koalice pro Pardubický kraj.

„Nepotřebuji mluvit za každou cenu, jako někteří kolegové, kteří dokola opakují, co už řekli. Ostatně jako starostka si své mlčení v krajském zastupitelstvu vynahradím na jednáních toho bohdanečského,“ řekla Jeníčková.

Předseda klubu krajských zastupitelů zvolených za komunistickou stranu naopak považuje rozpravu za velmi užitečnou. „Rozprava sice zpravidla nic zásadního nezmění, ale často umožňuje prosadit alespoň některá dílčí usnesení,“ řekl Snopek.

Snopek: Je přeci nezbytné vyjadřovat svá stanoviska
Tomu praxe předběžných jednání v politických klubech a výborech vadí. „Myslím si, že politici by měli vyjadřovat svá stanoviska. Měli by veřejně vysvětlit, proč hlasují, jak hlasují. Vadí mi, když na zastupitelstvu vystupují předsedové výborů a říkají, že výbor to či ono doporučuje nebo nedoporučuje, a už neřeknou proč,“ dodal Snopek. Podle sociálního demokrata Ladislava Effenberka je většina bodů prodiskutována předem v klubech politických stran a schůze zastupitelů je už jen procesní formalita.

„Rozhodující bývají jednání v klubech a jednání jejich předsedů s hejtmanem. Rozprava už prakticky nemůže nic změnit,“ řekl Effenberk. K tomu, že by se předváděl při rozpravách před tribunami, se žádný ze zastupitelů nepřiznal, ale řada z nich naznačila, že je to obvyklé u jejich kolegů.

„Už se mi párkrát stalo, že se mě některý zastupitel zeptal během rozpravy na nějaký problém, který jsem mu vysvětlila buď telefonicky, nebo při osobním jednání před schůzí,“ řekla krajská radní pro školství Marie Málková.
 
- Vítězslav Dittrich -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010