<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Pozemky nedáme, říká majitelka
Mladá fronta DNESVydáno 19. ledna 2006
 
Sloupnice - Rodina Bečičkových ze Sloupnice na Ústeckoorlicku je jedním z vlastníků pozemků, přes které má vést severní varianta úseku dálnice R 35 mezi Zámrskem a Mohelnicí. Bečičkovi jsou už nyní rozhodnuti, že své pozemky, které dávalo dohromady několik generací jejich předků, pro stavbu silnice neprodají.

„Stát by si koupil pro stavbu silnice jen pár metrů čtverečních, za které by zaplatil pár korun. Zbytek by byl znehodnocený. Čtyřproudová silnice by nás neprodyšně oddělila od části polí a lesa. Vždy, když bychom tam chtěli něco dělat, museli bychom si zajet několik kilometrů k nejbližšímu nájezdu. Pozemek, který se nedá obdělávat nebo pronajmout, je na nic,“ uvedla Hana Bečičková.

Její rodina, stejně jako desítky dalších majitelů pozemků, přes které by dálnice vedla, je připravená se bránit i proti případnému vyvlastnění. „Chápala bych to jako neúnosný zásah do našich vlastnických práv a bránila bych se. V případě potřeby bychom stát žalovali i u Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku,“ řekla Bečičková. Stát by možná svou při s Bečičkovými vyhrál, ale stavba dálnice, která má spojit severní Čechy se severem Moravy, by se kvůli soudu zpozdila o několik let. A Bečičkovi nejsou ve Sloupnici jediní, kdo nebude chtít pozemky pro silnici prodat.

Pozemky na dálnici R 35 neprodáme, říká majitelka
„Všichni lidé, kteří mají v okolí Sloupnice pozemky, podepsali při přípravě připomínek pro jednání o územním plánu Pardubického kraje a trase silnice R 35, že silnici ve Sloupnici nechtějí. Proto předpokládám, že neuvažují o prodeji pozemků pro její stavbu,“ řekl Jiří Černý ze sdružení Ochránci přírody Končin, Sloupnice a Vilámova. Pokud se budou vlastníci se státem o své pozemky soudit, ekologická sdružení jim ochotně poradí a pomohou.

Majitelé pozemků už mají vlastního právníka. „Máme k dispozici vlastního právníka a jsme v kontaktu s organizací Ekologický právní servis, která se na podobné kauzy specializuje,“ uvedl Jiří Černý.

Podle něj by jižní trasa narazila na daleko méně problémů při výkupu pozemků. „Trasa silnice R 35 kolem Litomyšle by kopírovala silnici první třídy, která leží na půdě vlastněné státem. Vykupovat by se musely pouze pozemky na obchvaty Litomyšle, Vysokého Mýta a dalších vesnic. Přinejmenším by jich nebylo tolik jako na severní trase,“ řekl Černý.

Odpor vlastníků pozemků a ekologických sdružení proti severní trase dálnice R 35 může povolování stavby jejích jednotlivých úseků, mostů a křižovatek významně komplikovat. S tím už má stát své zkušenosti.

Protesty mohou stavbu dálnice prodloužit i o 10 let
„U úseku dálnice D 8 přes České středohoří trvalo vydání územního rozhodnutí deset let. Průtahy způsobily protesty ekologických hnutí a několika jednotlivců. Tady je odpůrců už dnes mnohem více, a to nejen majitelů pozemků, ale dobře organizovaných sdružení a několika obcí na trase,“ uvedl před časem náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek.
 
- Vítězslav Dittrich, Pavel Dosoudil -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010