<- Novější článekPředchozí článek ->
 
"Lžou nám, tak hrrr na ně," volala družina Jana Žižky
Orlické novinyVydáno 07. července 2005
 
R 35: Ačkoli krajští zastupitelé dali zelenou severní variantě rychlostní komunikace R 35, její odpůrci se nevzdávají a o svátečních dnech uspořádali další husitské tažení, jímž apelují na dotčená místa.

"Bereme to jako prohranou bitvu, ale ne celou válku," říká odhodlaně o rozhodnutí krajských zastupitelů ve věci rychlostní komunikace R 35 Jiří Černý, předseda sdružení Ochránci přírody Končin-Sloupnice-Vilámova.

Ústecko
- Uplynulé sváteční dny využila Žižkova družina bojovníků proti severní variantě R 35 k dalšímu pěšímu tažení po dotčených obcích, aby je varovala před reálnou hrozbou této kontroverzní varianty.

Znovu otevřít jednání
Tažení uspořádalo občanské sdružení Ochránci přírody Končin-Sloupnice-Vilámova ve spolupráci se sdruženími, která vznikla v obcích Rybník, Řetová, České Heřmanice a Česká Třebová. Sloupnice, Borová, České Heřmanice, Tisová, Vysoké Mýto, Slatina, Podrážek, Nořín, Zálší, Vračovice, Chotěšiny, Voděrady, Džbánov, Řetová, Dlouhá Třebová, Lhotka, Česká Třebová, Rybník, Semanín - tyto dotčené obce a města byly cílem patnáctičlenné husitské družiny, která své dvoudenní tažení zasvětila 590. výročí upálení Mistra Jana Husa a především svému cíli nasbírat tisíc podpisů. Ty jsou totiž klíčem ke znovuotevření jednání o trase R 35. Občané s trvalým bydlištěm v Pardubickém kraji se mohli podepsat na místě u Žižkovy družiny, ostatní mají nyní možnost na příslušných obecních úřadech. Na místě tak učinila například Ladislava Vodehnalová: "Já si to tady nepřeju, žiju ve Vysokém Mýtě už padesát let. Chudinky malé děti do čeho rostou!"

Silná slova a hesla
Členové husitské družiny rozhodně nešetřili silnými slovy a hesly na adresu některých krajských zastupitelů (například Ivo Tomana či hejtmana Michala Rabase) i měst, která se přiklánějí k "severu" (Česká Třebová, Ústí nad Orlicí). "Podklady, které rozhodly o tom, že vyhrál sever, budeme chtít napadnout. Podáme trestní oznámení, protože jsou to účelové podklady," prozradil úmysly Jiří Černý a vysvětloval: "Nemůžeme to brát jako konečné řešení, když se krajským zastupitelům dává na sedmi stránkách vše, co prošlo nezávislými posudky, v opačném významu jak cenově, tak v posouzení vlivu na životní prostředí. Pro nás výsledek hlasování zastupitelů není nic závazného, my to napadneme. I touto formou sbírání podpisů máme podle zákona o krajích možnost dát to krajským zastupitelům znovu k projednání."

Například na vysokomýtské náměstí přišlo husity "vyzbrojené" jedním žebřiňákem podpořit jen několik desítek občanů, kteří si je především fotili jako atrakci. Ani v následující zastávce, kterou byla Slatina, se družina netěšila valnému zájmu. Ale někteří věrní, na rozdíl od počasí, nezklamali, jak potvrdil Jiří Černý: "V obcích na trase ze Sloupnice na Vysoké Mýto jsme byli přijati s přáním, aby nám to vyšlo."
 
- Šárka Mikulecká -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010