<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Jižní trasy se obce na Svitavsku nebojí
Mladá fronta DNESVydáno 25. ledna 2005
 
Janov, Džbánov - Odpůrci severní varianty silnice R 35 s argumentují, že její jižní trasa by narazila na menší odpor. Kopíruje do značené míry silnici první třídy vedoucí z Vysokého Mýta do Litomyšle. Zatím se zdá, že zastupitelstva malých obcí na jižní trase by nezačala protestovat, kdyby se krajští zastupitelé rozhodli vést dálnici kolem jejich vesnic. Lidé jsou totiž na silnici zvyklí a smířili by se s její úpravou na čtyřproudou komunikaci snáz než lidé z vesnic na severní trase.

„Já bych pro silnici R 35 v našem katastru hlasoval. Podle mě je to příležitost k rozvoji obce. Stejně nám přes katastr jezdí stovky aut denně po současné silnici. Kdyby se podél ní postavily protihlukové zdi, neviděl bych žádný problém,“ řekl Petr Kalousek, starosta Janova na Svitavsku, přes který by měla vést navrhovaná jižní trasa R 35. Podobně se na problém rychlostní čtyřproudé silnice dívá i člen zastupitelstva ve Džbánově u Vysokého Mýta František Čermák. „Myslím, že by měla v našem zastupitelstvu velkou šanci projít. Obci by pomohla s obchvatem a přes vesnici by nám na Vysoké Mýto a Litomyšl nejezdilo tolik aut,“ řekl Čermák.

Janovský starosta Kalousek však připustil, že čtyřproudá silnice, která takřka neprodyšně rozdělí okolí obce na dvě části, by se nejspíš nelíbila všem jejím obyvatelům. „Pro lidi by to nejspíš nepříjemný zásah do života byl. Když chtějí přes současnou silnici, jednoduše ji přejdou nebo přejedou. Přes R 35 by se dostali pouze po mimoúrovňových křižovatkách nebo přechodech. Život by to zkomplikovalo i zemědělcům a majitelům pozemků za silnicí,“ řekl Kalousek. Na druhou stranu by silnice oživila rozvoj svitavského a litomyšlského regionu. „Myslím si, že jsme tu na tom s dopravní dostupností hůř než Ústeckoorlicko nebo Česká Třebová. Tam mají alespoň hlavní železniční trať z Prahy na Moravu,“ řekl starosta Janova Kalousek.
 
- Vítězslav Dittrich -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010