<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Cesta na Prahu je volná
Mladá fronta DNESVydáno 28. listopadu 2009
 
UNIKÁTNÍ DOPRAVNÍ UZEL Z Hrobic až do Prahy teď pofičí řidiči mnohem rychleji. Hradubická silnice, rozšířená na čtyři pruhy, zlepší navíc spojení do Hradce Králové. A v budoucnu zde naváže „dálnice“ na Moravu

Opatovice nad Labem - Chobotnice - tak vypadá tato stavba z letadla. Zatímco Praha věc unikátního tvaru odmítla, u Opatovic nad Labem se od včerejška jedna rozpíná. Největším chapadlem obřího hlavonožce je zatím hradubická silnice, hlavou kruhový objezd. Dalším chapadlem se v budoucnu spojí s rychlostní silnicí R35 na Vysoké Mýto.
„Je to dopravní dílo prvního řádu: neobvyklý, ale klasický dálniční kříž. Obří. A takový nemáme v České republice zatím ani jeden. Ona totiž silnice I/37 je vystavěna podle úplně stejných parametrů jako silnice R35,“ řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfréd Brunclík.
Důležité dopravní tepny s sebou však přinesou i více nákladní dopravy do obou krajských měst, z čehož mají už teď obavy zejména v sousedním kraji.
„Klade to před nás určité otazníky. Jedním z nich je, kam budou směřovat kamiony, které pojedou dále do Náchoda. A ještě: jak si s novou dopravou poradí křižovatky v Hradci Králové. Doufám, že to bude v únosné míře,“ řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc. Ministersvo dopravy proto hodlá situaci v Hradci Králové do budoucna sledovat.
První řidiči projeli křižovatkou včera po 13. hodině. „Bála jsem se, že si budou chtít řidiči novou silnici vyzkoušet, ale jela jsem tam skoro sama. Až jsem se lekla, jestli nejedu v zákazu vjezdu. Čtyřpruh na hradubické ale přímo svádí víc sešlápnout plyn,“ řekla nadšená řidička z Pardubic. Silničáři předpokládají, že až dostavějí nejvyšší patro křižovatky, silnici R35 na Vysoké Mýto, začne jí projíždět až šedesát tisíc aut denně. Třetí úroveň by měla začít vznikat v příštím roce. Cena za celou stavbu pak překročí 3,5 miliardy korun.
„Je to jedna z nejkrásnějších dopravních staveb, které kdy byly v České republice vyprojektovány. Budu ještě víc spokojen, až se začne stavět ta třetí část křižovatky - rychlostní silnice R35, která povede dál na východ,“ řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek s tím, že nápor kamionů pocítí ve svém městě spíš sousední Hradec Králové, odkud budou směřovat nákladní auta do Polska.

křižovatka Nové úseky: - tři kilometry rychlostní silnice R35 Sedlice - Opatovice nad Labem - čtyři navazující kilometry hradubické silnice I/37 z Opatovic do Hrobic - obě silnice spojuje mimoúrovňová křižovatka u Opatovic nad Labem
Závěrečný účet: 1,7 miliard korun - horní patro R35, které se začne stavět v příštím roce, zaokrouhlí sumu na 3,65 miliard korun - stavbu platí z 85 procent EU.
 
- Stanislava Králová -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010