<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Otevřou křižovatku za 1,7 miliardy
Mladá fronta DNESVydáno 27. listopadu 2009
 
Opatovice nad Labem - Do Prahy bude dnes poprvé možné jet přes Opatovice. Cesta do Hradce bude rychlejší a pohodlnější.
Dnes ve 13 hodin bude totiž u Opatovic nad Labem otevřena nová křižovatka za 1,7 miliardy korun, další část čtyřproudové silnice mezi Pardubicemi a Hradcem a tři kilometry rychlostní silnice R35. „Nová křižovatka bude znamenat komfortnější napojení pro řidiče od Hradce Králové a Pardubic na dálnici D11,“ řekl ředitel pardubické Správy Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr. V přízemí povede čtyřproudá Hradubická silnice, která spojuje obě krajská města. Srdce křižovatky tvoří kruhový objezd, který propojuje čtyřproudovou Hradubickou silnici s nejvyšším patrem budoucí silnice R35 na Vysoké Mýto, která se začne nad kruhovou křižovatkou vypínat příští rok.

Na Prahu: přes Bohdaneč i přes Opatovice Řidičům se vedle trasy přes Lázně Bohdaneč nabízí nyní i druhá cesta, jak se dostat na dálnici do Prahy. Silničáři totiž zprovozní kromě obří křižovatky i čtyřkilometrový úsek z Hrobic do Opatovic a také první tři kilometry rychlostní silnice R35 z Opatovic do Sedlic. Tady se řidiči nově napojí na dálnici D11. „Výstavba silnice R35 je pro Hradec Králové a okolní obce klíčová. Především obyvatelům podél staré silnice I/11 v úseku Nové Město - Hradec Králové se rozhodně uleví,“ řekl projektový manažer ze společnosti Skanska DS Milan Zeman. Rozšíření se právem dočkala i silnice mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, kudy denně jezdí zhruba 25 tisíc aut.

Nyní tedy bude spojení mezi Prahou, Pardubickým a Královéhradeckým krajem plynulejší a kamiony nebudou zatěžovat silnice v malých obcích. Jakou cestu si řidiči do hlavního města zvolí, lze těžko předvídat. Novou trasu však rozhodně začnou více využívat nákladní auta. Kamiony dosud sjížděly na 68. kilometru dálnice D11 a dál pokračovaly po staré silnici na Hradec Králové. Nově otevřený sedmikilometrový úsek je nejen přivaděčem k dálnici D11, ale stává se i přivaděčem na D11 pro dálkovou dopravu na severní Moravu a do Polska. Sedm kilometrů silnic i obří křižovatku zaplatí z velké části evropské fondy. Přízemí křižovatky, tedy silnice mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, plus kruhový objezd jako druhé patro mimoúrovňové křižovatky přijdou na 1,7 miliardy korun. Třetí patro, budoucí rychlostní komunikace R 35, které se bude klenout nad nimi, cenu zaokrouhlí na tři miliardy korun.
Pětaosmdesát procent nákladů zaplatí Evropská unie z operačního programu Doprava. „Stát doplácí zhruba patnáct procent nákladů,“ řekl vládní zmocněnec pro stavbu silnice R 35 Ivo Toman. Zatímco Pardubice novou křižovatku jednoznačně vítají, Hradec z ní má trochu obavy. „Snažili jsme se prosadit variantu, aby tranzitní doprava směřující z Prahy přes Hradec na Moravu jezdila stávající trasou. To znamená, aby kamiony sjížděly z dálnice u Chlumce a pokračovaly po staré pražské silnici a po severní části městského silničního okruhu,“ uvedl náměstek hradeckého primátora Josef Malíř. Vysvětlil, že v severní části okruhu už alespoň některé domy mají protihluková okna a někde vznikly i protihlukové stěny.
Magistrát se obává velkého zatížení v úseku mezi výpadovkou na Pardubice a výpadovkou na Brno. Slavnostního otevření se dnes od jedenácti dopoledne zúčastní ministr dopravy Gustáv Slamečka i prezident Václav Klaus.
 
- Stanislava Králová -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010