<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Petici sepsali i dopravci
Mladá fronta DNESVydáno 03. listopadu 2009
 
Tristní situace na silnicích už nevadí jen obyvatelům měst. Protestují také profesionální řidiči

Vysoké Mýto - Pozvolné popojíždění městem a časté dopravní nehody, které ochromí dopravu na kilometry daleko. Tak se projevuje přetížená doprava ve Vysokém Mýtě. Na neúnosnou situaci na silnici I/35 upozornili i sami autodopravci z Česmad Bohemia, kteří uspořádali veřejné setkání s občany a sbírali podpisy pod petici, která má zatlačit na politiky, aby pohnuli s přípravou silnice R35. „Společně s Ředitelstvím silnic a dálnic jsme vytypovali tři místa s katastrofálními životními podmínkami pro jejich obyvatele a současně zcela nevyhovujícími pro dopravu,“ uvedl generální tajemník Česmad Bohemia Martin Špryňar. Kromě Vysokého Mýta se autodopravci sešli na veřejném shromáždění s lidmi v Plané nad Lužnicí a v Lovosicích.
Za dvě hodiny podepsalo petiční archy ve Vysokém Mýtě 148 lidí, celkem nashromáždili autodopravci ze tří míst, kde mítinky pořádali, 800 podpisů. „Každý, koho jsme oslovili, je pod peticí podepsaný. Zcela jistě bychom nasbírali více podpisů, ale my chceme hlavně apelovat na politické strany, poslance a senátory, aby s kritickou situací a nedostavěnými hlavními tahy republikou začali něco dělat,“ řekl tiskový mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix. Petici nyní dostanou jak poslanci a senátoři, tak také jednotlivé politické strany. Autodopravci chtějí dát mítinkem najevo, že jim jde o stejnou věc jako obyvatelům Vysokého Mýta, kteří musejí snášet dennodenní dunění zástupů kamionů a nákladních aut. „My, dopravci, chceme to samé, co obyvatelé měst zacpaných kamiony - jezdit přes jakékoliv obce co možná nejméně. Obyvatelé postižených aglomerací chtějí žít bezpečně a lépe. Nákladní doprava se rovněž snaží vyhnout bezpečnostním rizikům, navíc potřebuje šetřit čas i naftu, což je ve městě zásadní problém,“ říká Špryňar.
Sdružení autodopravců rozhodně nechce, aby petice upadla v zapomnění. Reakce a snahu politiků hodlá sledovat a před volbami je zveřejní na svých internetových stránkách.
Nejen kvůli odsouvané silnici R35 zvyšují lidé hlas. Za obchvat bojovali letos už dvakrát obyvatelé Chrudimi. Svazek obcí pro výstavbu rychlostní komunikace R43 zase nesouhlasí s prodlužováním přípravy při posuzování vlivů stavby na životní prostředí. „Jsme situací na silnici I/43, která patří k nejnebezpečnějším v České republice, hodně znepokojeni. Za námi stojí sto tisíc naštvaných občanů,“ sdělil starosta Boskovic a předseda Svazku Jaroslav Dohnálek. Za průtahy kritizoval ministerstvo životního prostředí hejtman Radko Martínek. Vadí mu, že úředníci vrátili dokument hodnotící vliv na životní prostředí k přepracování se zdůvodněním, že nebyla zohledněna diplomová práce studenta, který navrhuje variantu trasy přes Březovou nad Svitavou do Svitav.

***

* Co chybí Silnice, které vyvedou kamiony z měst Silnice R 35 - Liberec - Hradec Králové - Vysoké Mýto - Mohelnice Dálnice D8 - Praha - Lovosice -Ústí nad Labem Silncie Planá nad Lužnicí - dálnice D3 - Tábor - Veselí nad Lužnicí
 
- Stanislava Králová -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010