<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Litomyšl chtěla dálnici dál od města, úředníci poslechli
Mladá fronta DNESVydáno 22. října 2009
 
Pardubice - Začíná být zřejmé, proč Pardubický kraj prohrál u Nejvyššího správního soudu spor o trasu budoucí silnice R35 kolem Litomyšle. Může za to s největší pravděpodobností lobbování Litomyšle a ochota úředníků vyhovět politikům. Litomyšlští politici chtěli před třemi lety odsunout budoucí čtyřproudovou silnici dál od města. Dosáhli toho, aby uprostřed schvalování krajští úředníci posunuli trasu podobně jako zeměměřiči v populárním seriálu Návštěvníci. Zastupitelé změnu schválili, ale soud řekl, že to bylo nezákonné. To může stavbu klíčové silnice zbrzdit.

„Spískala to Litomyšl. Když zjistila, že jižní varianta R35 má naději na schválení, nechtěla, aby vedla tak blízko města. Tenkrát se kraj snažil Litomyšli vstříc vyjít,“ uvedl bývalý hejtman Ivo Toman z ODS, který pro jižní trasu nehlasoval. Podle něj navrženou změnu úředníci do plánu zapracovali. „Úředníci na kraji jednali v dobré víře, že pomohou Litomyšli. Tvrdili, že změna trasy nevadí, že se pohybujeme v daném koridoru. Všichni jsme ale věděli, že tam existuje určité riziko,“ přiznal Toman.

Litomyšl v územním plánu sice měla zakreslenu trasu pro budoucí obchvat, nebyla však připravena na to, že po ní povede čtyřproudová silnice. „Obchvat a čtyřproudová silnice, to je rozdíl. Nechtěli jsme, aby to vedlo tak blízko města,“ řekl litomyšlský radní a bývalý krajský radní Miroslav Brýdl. Ten však odmítá, že by se jeho město ozvalo pozdě nebo že by lobbovalo.

„V Litomyšli dlouho bojovali za jižní variantu, ale zřejmě na její schválení nebyli připraveni a na poslední chvíli měnili názor,“ uvedl hejtman Radko Martínek z ČSSD.

Ovšem ať už litomyšlští politici chtěli cokoliv, chybu neudělali oni, nýbrž úředníci a politici kraje, kteří jim šli na ruku. Když jim chtěli vyhovět, měli začít projednávat trasu R35 u Litomyšle znovu od začátku. To se jim ale nechtělo. Teď je zpět do bodu nula vrátilo rozhodnutí soudu.

Hejtman Pardubického kraje Radko Martínek chce najít konkrétní viníky. „Nařídil jsem, aby byl nezávislým odborníkem přezkoumán celý postup schvalovacího procesu a bylo vypracováno zdůvodnění, kde a proč k chybě došlo,“ uvedl Martínek.

Kraj musí znovu schválit spornou trasu silnice přes sedm katastrů u Litomyšle. A město čeká nový boj o to, zda silnice bude moci vést dále od Litomyšle. Něco takového odmítá soukromý zemědělec Jan Vaňous z Bohuňovic, kvůli jehož žalobě soud vymazal část silnice R35 u Litomyšle. Vaňous má u Bohuňovic tři lány polí, které by mu silnice zničila.

Kraj bude tedy znovu hledat, kudy silnice povede.

„Rozsudek správního soudu nám stanovuje dva pevné body, začátek a konec zrušeného úseku, které je třeba spojit. Teď půjde o to, zda se silnice přiblíží více městu, což Litomyšl odmítá, anebo povede dál, což zase mnohem více zasáhne pozemky pana Vaňouse,“ uvedl hejtman.
 
- David Půlpán -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010