<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Soud zrušil schválenou trasu R35
Mladá fronta DNESVydáno 21. října 2009
 
Litomyšl - Pardubický kraj prohrál u Nejvyššího správního soudu spor o trasu budoucí silnice R35 kolem Litomyšle, protože při schvalování územního plánu udělali politici a úředníci chybu. Je to jako kdyby soudci červenou čáru budoucí silnice vinoucí se severně kolem města vygumovali z mapy. Pro stavbu klíčové silnice to znamená jediné -nové a velké komplikace.

„V rozsáhlém mnohostránkovém spisu úředníci kraje tvrdí, že chybu neudělali, ovšem rozhodnutí správního soudu svědčí o opaku,“ uvedl hejtman Radko Martínek. Konkrétního viníka podle něj nelze určit. „Politickou zodpovědnost by měli vyvodit bývalí členové rady,“ uvedl. Trasu budoucí silnice kolem Litomyšle u soudu úspěšně napadl soukromý zemědělec Jan Vaňous z Bohuňovic.

Vaňous už před třemi lety dal najevo, že proti stavbě silnice bude bojovat až do posledního dechu. A v prvním kole vyhrál. „Prodej či jakékoli drobení naší historické půdní držby je z naší strany vyloučeno,“ uvedl tehdy. Jeho advokát Vítězslav Dohnal vysvětluje, že Pardubický kraj při projednávání konceptu velkého uzemního plánu navrhl určité varianty silnice kolem Litomyšle, ale zastupitelé schválili nakonec jinou trasu. „Uprostřed projednávání se objevila nová takzvaná subvarianta, která pak byla vybrána. Správně měl být proces schvalování vrácen do fáze konceptu, aby všichni dostali možnost se k ní vyjádřit,“ uvedl Dohnal.

Soud mu dal za pravdu a zrušil trasu v sedmi katastrech, od obce Řídky po Litomyšl a Záhraď.

Stavba klíčové dálnice na Moravu se tím může ještě více oddálit. O jak dlouho neumí nikdo říct. „Vzhledem k tomu, kolik času se ztratilo při průtazích vyvolaných nerozhodností kraje ve stanovování trasy této životně důležité silnice, považuji každé zdržení za kritické,“ uvedl Martínek. Pardubický kraj nebude do územního plánu zakreslovat novou trasu silnice kolem Litomyšle. Místo toho schválí takzvané zásady územního rozvoje, jež víceméně územní plán nahrazují. Ale kdy budou zásady schválené a silnice R35 bude mít znovu pevně stanovenou trasu, hejtman Radko Martínek neví. „Dle tvrzení úředníků termín nelze v současné době stanovit. Nicméně zásady měly být dokončeny v prvním čtvrtletí příštího roku. Jejich projednání se určitě prodlouží, a to minimálně o půl roku,“ řekl.
 
- David Půlpán -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010