<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Napojení R35 u Mýta vázne
Mladá fronta DNESVydáno 02. července 2009
 
Vysoké Mýto - Trasa, po které bude jezdit doprava z Orlickoústecka na rychlostní silnici R35, je stále méně jasná. Příprava prvního z přivaděčů regionu při cestě od Pardubic naMoravu se totiž zastavila. Přitom to bylo dosud nejméně sporné napojení regionu.
Jde o návrh odbočky silnice R35 od Vysokého Mýta k Chocni a dále směrem na Žamberk. Silničáři jej sice mají nakreslený, ale studii teď nejspíš hodí do koše a další zpracovávat nebudou. Může za to odpor části obyvatel a zastupitelů Vysokého Mýta vůči navržené trase.
Podle Hany Jarolímové, vedoucí manažerky projektu R35, se tím příprava přivaděče zbrzdí. „Zpracovali jsme studii, podle nás, dobré trasy. Překvapilo nás, že ji zastupitelstvo Vysokého Mýta shodilo,“ říká Jarolímová z Ředitelství silnic a dálnic v Pardubicích. Silničáři už chystali posouzení navržené trasy z hlediska vlivu na životní prostředí, tím by jasně rozběhli přípravu stavby.
„Mrzí mne to už proto, že kvůli současné krizi stát nebude chtít připravovat přeložky silnic druhé třídy, kterou tento přivaděč vlastně je. Příprava není tolik závislá na penězích, proto jsme měli snahu dotáhnout ji co nejdál, ale toto rozhodnutím nám v tom zabránilo,“ říká Jarolímová.

Silnice měla vést klidnou částí Mýta. Lidé ji tam nechtějí
Trasa, kterou silničáři nakreslili, prochází ve Vysokém Mýtě mezi Bučkovým kopcem a místní částí Limperka. Její obyvatelé proti ní ale protestují. Zastupitelstvo města proto požádalo o zpracování jiné varianty. Do ní se už ale Ředitelství silnic a dálnic nepustí.
„Ředitelství silnic a dálnic v přípravě trasy nebude dál pokračovat, dokud si Vysoké Mýto a Pardubický kraj neujasní, kudy případná přeložka povede,“ uvedla Jarolímová s tím, že takový je závěr jednání mezi hejtmanem Pardubického kraje a vedením Ředitelství silnic a dálnic.
K další přípravě přivaděče tedy projektanti přistoupí až tehdy, kdy kraj navrhne jeho trasu v územním plánu. Nejbližší změnu územního plánu kraj chystá na jaro příštího roku, je ale pravděpodobné, že tam se ještě trasa nedostane. Příprava každé změny toho dokumentu přitom trvá asi dva roky.
Vysoké Mýto teď čeká složité hledání kompromisu, kudy silnici vést. „Je logické, že část obyvatel, která dnes bydlí v klidném místě s výhledem na Bučkův kopec, tam silnici nechce. Když ale projektant nakreslí variantu za kopcem, bude zase protestovat obec Slatina. Kopec zkrátka musí silnice z nějaké strany obejít,“ uvedl starosta Vysokého Mýta Martin Krejza.
 
- fil -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010