<- Novější článekPředchozí článek ->
 
U ledu dva obchvaty i R35
Mladá fronta DNESVydáno 25. června 2009
 
Chrudim a Svitavy čekají na zázrak. Stát nemá peníze na stavbu jejich obchvatů ani na silnici R35

Chrudim, Svitavy - Škrty na ministerstvu dopravy pocítí v Pardubickém kraji nejvíce Chrudim a Svitavy. Obě města se s největší pravděpodobností nedočkají zahájení stavby obchvatů, na něž čekají už roky. Ministerstvo dopravy zveřejnilo krizový scénář pro případ, že se nepodaří sehnat dodatečné miliardy do fondu dopravy. V takovém případě zastaví 40 staveb, v Pardubickém kraji jde o obchvaty Chrudimi a Svitav a rychlostní silnice R35.
Ministerstvo to však považuje za nepřijatelné a chce peníze sehnat. Ministr financí Eduard Janota však již několikrát prohlásil, že navýšení rozpočtu fondu dopravy nepřipadá v úvahu. Starosta Svitav Jiří Brýdl má pro zprávy z ministerstva dopravy stručný komentář: „Je to průšvih.“ Už proto, že městu se až dosud část kamionů vyhýbala kvůli bídné silnici v nedalekém Opatově. Tam ale stavbaři nyní dokončují nový obchvat, který kamiony nepochybně přiláká. „Už teď je to špatné, ale pak se to všechno ucpe, zhorší se životní prostředí a očekávám, že budeme čelit peticím od obyvatel Svitav. Jejich stížnosti budou samozřejmě oprávněné,“ uvedl Brýdl.
Zatímco ve Svitavách čekají dopravní zácpy, v Chrudimi je už důvěrně znají. A po otevření křižovatky v Opatovicích, která kamionům od podzimu zjednodušší průjezd Pardubickým krajem, bude hůř. I proto před dvěma týdny lidé v Chrudimi na protest zablokovali průjezd městem. Starosta Chrudimi Jan Čechlovský stále doufá, že stavba příští rok může začít. „Je vyhlášeno výběrové řízení, mám dokument, že stavba obchvatu v Chrudimi je priorita číslo jedna,“ uvedl starosta Chrudimi Jan Čechlovský. Ten věří, že lobbováním zpřízněných politiků v Praze se dá ještě mnohé změnit. Chrudim na to sází, protože má ve svém arzenálu poslance ODS a bývalého starostu Chrudimi Ladislava Libého.
Ministerstvo dalo k ledu i pokračování silnice R35 z Opatovic k Vysokému Mýtu. „Peníze na pokračování přípravy silnice R35 ale snad dál budou. Spíše bude důležité, zda se za dva roky v tuto dobu najdou hotové peníze na zahájení stavby,“ uvedl vládní zmocněnec pro stavbu silnice R35 Ivo Toman. Že po volbách může být všechno zase jinak, naznačil včera předseda ODS Mirek Topolánek při zahájení volební kampaně na jižní Moravě. V době škrtů tam slíbil stavbu silnice R 43 z Brna do Svitav, která by pomohla Pardubickému kraji.
 
- David Půlpán -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010