<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Stát má plán: Rychlostní silnice bude soukromá
Mladá fronta DNESVydáno 30. srpna 2008
 
Praha, Pardubice - Stát uvažuje o tom, že novou dopravní tepnu Pardubického kraje postaví soukromá firma ze svých peněz.

Ne, řidiči se nemusejí bát, že se před vjezdem na novou rychlostní komunikaci R35 objeví závory, které znají třeba ze Slovinska a Chorvatska. Za využívání dálnice a její údržbu by soukromému investorovi platil stát.

Dálnice na 30 let soukromá Systém investice, takzvaný PPP, předpokládá, že stavitel dálnice ji bude vlastnit 30 let, pak přejde na stát. Do té doby bude stát povinen platit soukromému investorovi takzvané koncesionářské poplatky.

„Formou PPP projektu se bude dělat dálnice D3 z Veselí nad Lužnicí na hranice s Rakouskem. Ministerstvo dopravy uvažuje o tom, že silnice R4 a R35 se bude dělat stejným způsobem,“ uvedl náměstek ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Jiří Novák.

Výhoda takového řešení je jasná, stát by nemusel hledat ve svém rozpočtu desítky miliard korun, které by tam možná ani nenašel.

„Ve hře je PPP projekt, ale i financování z prostředků Evropské unie. Jedná se tu o 45 miliard korun, což není zrovna málo. Osobně preferuji evropské peníze, ale pokud by projekt PPP byl rychlejší, proč ne,“ uvedl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Na jihu Čech sázka na soukromého investora zatím přinesla zkrácení předpokládaných termínů výstavby. Do roku 2014 by měla stát celá jihočeská dálnice.

„Je možné, že o něco málo by se tím mohla stavba rychlostní komunikace R35 zrychlit,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.
 
- dp, fil -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010