<- Novější článekPředchozí článek ->
 
R35 začne až za pět let
Mladá fronta DNESVydáno 30. srpna 2008
 
Zpoždění. Stát nestihne zahájit stavbu klíčové silnice dříve než v roce 2013

Pardubice - Doba snů o tom, jak brzy povede naším krajem rychlostní silnice R35 na Moravu, skončila. Nastává čas reálného plánování, které ale řidiče ani obyvatele kraje nepotěší: stavět se nezačne dříve než na konci roku 2013. Ještě letos na jaře ministerstvo dopravy připouštělo termín 2011.

„Střízlivý odhad je, že stavba začne kopnutím do země někdy za pět let,“ řekl včera mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Střízlivě lze také spočítat, že v roce 2017, o kterém mluvil generální Ředitel silnic a dálnic ještě letos v dubnu, silnice hotová nebude.

Odhad, že by silnice mezi Opatovicemi a Mohelnicí měla začít vyrůstat až tak pozdě, považuje hejtman kraje Ivo Toman za katastrofický. „To je velmi pesimistická zpráva. Pokud bude pětatřicítka déle než za osm let, tak je to katastrofa,“ říká Toman.

Že bude Ředitelství silnic a dálnic potřebovat ještě nejméně pět let, potvrzuje i jeho mluvčí Martina Vápeníková. „Ze zkušeností víme, že kratší doba než pět let není při současné legislativě reálná, ale vzhledem k tomu, že může dojít k řadě dodatečných řízení, protestů a odvolání občanských a ekologických sdružení, může jít i o dobu podstatně delší,“ říká Vápeníková.

Kdy tedy budeme po klíčovém úseku rychlostní silnice mezi Opatovicemi nad Labem a Mohelnicí jezdit? Optimistické odhady politiků i Ředitelství silnic a dálnic mluvily o roce 2016 pak 2017. To by ale silničáři museli stavět tempem superhrdinů. Skoro sto deset kilometrů dálnice by museli postavit stejně rychle, jako staví patnáct kilometrů.

„Stavba menších úseků o deseti až patnácti kilometrech trvá obvykle do tří let. Nedovedu dnes říci, zda se bude stavět více úseků najednou,“ říká mluvčí ministerstva dopravy Hanzelka. Politici z Pardubického kraje přesto věří, že prvních skoro třicet kilometrů od Opatovic nad Labem k Ostrovu může začít vyrůstat dříve. Už proto, že právě probíhá výběrové řízení na firmu, která pro tuto část trasy vytvoří dokumentaci pro územní rozhodnutí. To chce mít Ředitelství silnic a dálnic na stole do srpna 2010.

„Nechci si vůbec připustit, že by se u Opatovic začalo až za pět let. Držím se toho, že jsme s vládou a ministerstvem dopravy podepsali memorandum o podpoře R35. Tam jsme si řekli, že uděláme vše pro to, aby se v roce 2010 nebo 2011 nejdéle začalo stavět. Pak by v roce 2013 mohla být stavba u Mýta,“ tvrdí hejtman kraje Ivo Toman.

* Příprava stavby R35 2008 dokončení studie o vlivu stavby na životní prostředí, zpracování investičního záměru, 2009 vypracování dokumentace územního rozhodnutí, první majetkoprávní jednání 2010 - 2013 získávání územního rozhodnutí, výkupy pozemků, žádost o stavební povolení, výběrové řízení na zhotovitele stavby
Zdroj: Ředitelství silnic a dálnic
 
- Martin Filip -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010