<- Novější článekPředchozí článek ->
 
R35: Mýto jásá, Zámrsk protestuje
Mladá fronta DNESVydáno 01. července 2008
 
Silničáři představili plány, kudy povedou silnici R35

Vysoké Mýto - Představitelé obcí a měst na jihovýchodě kraje poprvé na stavebních plánech viděli, jak přesně povede rychlostní silnice R35 kolem Zámrsku a Vysokého Mýta směrem k Litomyšli. Ve Vysokém Mýtě to minulý týden obcím předvedli projektanti spolu se zástupci Ředitelství silnic a dálnic. Ne každého ale první zveřejnění plánů potěšilo.

„Jsme realisté a víme, že silnice je potřebná. Ale tato varianta pro nás není optimální,“ říká starostka Zámrsku Zuzana Tvrzníková. Obci hrozí, že silnice bude příliš blízko a bude obtěžovat zdejší obyvatele smogem a hlukem.

Silnice povede dál od Vysokého Mýta
Radovat se naopak mohou lidé z Vysokého Mýta. „Trasa se dostala o pár desítek až stovek metrů dál od města v těch místech, kde se Mýtu nejvíce přibližuje. To je dobrá zpráva,“ říká starosta Vysokého Mýta Martin Krejza. Přestože kraj vloni najal firmu, která podrobně rozpracovala čtrnáct variant možné pětatřicítky, doposud starostům nikdo neukázal, jak přesně povede silnice kolem Zámrsku přes vraclavský hřeben. Všechny severní varianty předpokládaly stavbu tunelu, díky kterému by se silnice Zámrsku dobře vyhnula. Jižní varianty ale trasu doposud jen naznačily. „Podle nynější varianty projde silnice R35 pod kopcem mnohem blíže obci zasýpaným tunelem, de facto se přiblíží k části naší obce Janovičky a půjde téměř souběžně se stávající pětatřicítkou směrem k Vysokému Mýtu. Kromě jiného nám to naruší místo, které jsme chtěli změnit v budoucnosti na průmyslovou zónu. Je to pro nás nepříjemné a vznesli jsme zásadní protest,“ říká starostka Zámrsku Tvrzníková. Obává se, že silnice bude obtěžovat obyvatele Zámrsku více, než je nutné. Navíc zničí i zemědělkou půdu u obce.

„Pole v našem katastru bude po vybudování R35 jen problematicky obdělávatelné,“ upozorňuje.

Pozitivem pro Zámrsk naopak je, že křižovatka, která z pětatřicítky odvede přivaděč k Žamberku, bude dále od obce a blíže Vysokému Mýtu. Ale to vítají i vysokomýtští. Naopak ještě nejsou spokojení s trasou přivaděče, který severozápadně od města povede směrem na Choceň a Žamberk.

„Budeme muset dále s projektantem jednat o trase kolem Lipové, aby obyvatelstvo netrpělo novou komunikací,“ říká starosta Krejza.

Obce, projektanti a zástupci kraje projednávali v Mýtě trasu R35 v úseku od mimoúrovňové křižovatky Ostrov k Zámrsku. Připomínky obcí budou ještě projektanti řešit.

„Výhrady se budou řešit při posuzování vlivu stavby na životní prostředí, hlavně otázky hluku a přiblížení stavby k zástavbě. Nedošlo ale k zásadnímu odmítnutí této varianty,“ uvedla Hana Jarolímová z Ředitelství silnic a dálnic v Pardubicích.

„Trasa se dostala o pár desítek až stovek metrů dál od města. To je dobrá zpráva.“ Martin Krejza, starosta Vysokého Mýta
 
- Martin Filip -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010