<- Novější článekPředchozí článek ->
 
D11? Ne, přednost dostala R35
Mladá fronta DNESVydáno 03. května 2008
 
Hradec Králové - Chystané prodloužení dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře je u ledu.

Pražští politici i úředníci ministerstva dopravy se shodli, že dálniční stavbou číslo jedna je ve východních Čechách rychlostní silnice R35, která má spojit Liberecký kraj s Moravou. Silnice se v kombinaci s už existující dálnicí D11 má stát alternativou k přetížené „dé jedničce“. Výstavba D11 dál na sever se odkládá.

„Pokračování výstavby dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se dostalo na vedlejší kolej. Důležité je vybudovat severní variantu propojení Prahy s Moravou. Její součástí má být dálnice D11 a silnice R35,“ uvedl Roman Kozák z tiskového oddělení Ředitelství silnic a dálnic. Aby vznikla alternativa k dálnici D1, je potřeba vybudovat úsek R35 mezi Hradcem a Mohelnicí. U Hradce rychlostní silnice využije plánované dálnice a na D11 se má napojovat mezi obcí Břízou a hradeckým Plotištěm. Po asi sedmi kilometrech ji opustí na křižovatce u Sedlic, kde dálnice nyní končí.

D11? Ne, přednost nyní dostala R35
Úsek Sedlice-Plotiště má být hotov v roce 2011, úsek rychlostní silnice R35 Sedlice-Opatovice příští rok. Další navazující úseky z Opatovic do Časů v letech 2010 až 2015. Část SedliceČasy je pro Hradec důležitá, protože z města odvede tranzitní dopravu. Část autostrády bude Hradci sloužit jako obchvat.

Ještě nedávno Ředitelství silnic a dálnic tvrdilo, že D11 bude v Hradci na konci příštího roku a do roku 2013 se bude jezdit až do Jaroměře. „Pokud by se ještě na začátku příštího roku začalo stavět, do konce roku 2009 by se po dálnici z Prahy do Hradce mohlo začít jezdit, ale jsou tam stále problémy s majetkovým vyrovnáním. Uvidíme, jak se to podaří vyřešit. Už dnes je však nepochybné, že předběžný termín dokončení dálnice do Jaroměře se posune,“ řekl Kozák a dodal, že do Jaroměře by se po dálnici mohlo začít jezdit nejdříve v roce 2015.

Dostavba dálnice D11 se zkomplikovala po nedávném rozhodnutí vlády o majetkovém vyrovnání státu s majitelkou pozemků Ludmilou Havránkovou, jež na polích pod plánovanou dálnicí hospodaří. Pokud vládní rozhodnutí nepřijme, zřejmě začne vyvlastňování. Do konce října musí ministr dopravy předložit definitivní verzi řešení problému. Ministerstvo údajně spoléhá i na to, že by parlamentem mohl do konce roku projít nový návrh zákona, který by celý proces vyvlastňování zjednodušil.

„Pokud se bude vyvlastňovat, pak je obtížné vůbec nějaký termín dostavby dálnice D11 do Hradce odhadovat. Výstavba navazujícího úseku z Hradce do Jaroměře s tím souvisí,“ uvedl Kozák.
 
- Tomáš Kučera -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010