<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Špunty v dopravě? Ještě pár let
Mladá fronta DNESVydáno 11. dubna 2008
 
KDE TO VÁZNE? Největší dopravní zácpy v kraji vznikají na kruhových objezdech v Chrudimi a na výjezdu z Pardubic. V budoucnu ovšem velké potíže čekají především Vysoké Mýto, které si na obchvat ještě dlouho počká

Vysoké Mýto
- Píše se 20. březen 2008, dopoledne. V hustém sněžení havarovalo na dálnici D1 přes sto aut. Tisíce lidí uvázly v kolonách mezi Prahou a Brnem.

Tato zpráva nesouvisela s Pardubickým kraje jen zdánlivě. Ve Vysokém Mýtě záhy poté stály nekonečné fronty aut a kamionů a dopředu se posouvaly jen krokem. Jejich řidiči se pokoušeli dostat na druhou stranu země. A Vysoké Mýto má smůlu, že je skutečným dopravním špuntem této cesty.

„Jakmile se ucpala dálnice D1 a tato informace se dostala do Prahy, řidiči automaticky najeli na dálnici D11 a nakonec dorazili až do Vysokého Mýta,“ uvedl starosta Vysokého Mýta Martin Krejza.

Auta pravidelně popojíždějí po pár metrech ve špičkách hlavně na kruhových objezdech v Chrudimi či v Pardubicích u křižovatky Paramo. Zatímco obě města se ale relativně brzy dočkají obchvatu, respektive nové křižovatky, Vysoké Mýto bude čekat. Už nyní se tam vytvářejí zácpy, stačí, aby policie vyšetřovala drobnou nehodu.

„Bohužel musíme počítat s tím, že to bude stále horší. Především po otevření křižovatky v Opatovicích v roce 2009, která zase o něco usnadní příjezd aut z dálnice do Pardubic či Hradce,“ uvedl Krejza. Čtyřproudová rychlostní komunikace u města povede zřejmě až za sedm či osm let.

Samozřejmě, ve srovnání s Mýtem je řidič v Chrudimi vystaven ještě větším ústrkům. Poté, co ve městě nahradily normální křižovatky kruhové objezdy a doprava mezi Pardubicemi a Chrudimí zhoustla, je ve špičce rozumnější se Chrudimi vyhnout. Anebo alespoň při cestě od Pardubic uhnout před městem a přijet do Chrudimi po silnici od Ostřešan.

Protože doprava mezi Pardubicemi a Chrudimí je nejhustší, potíže vznikají i na druhém konci - na pardubických křižovatkách u podniku Paramo. Stát už slíbil, že křižovatky přestaví a silnici rozšíří.

V místě, kde se často dělají kolony, přibudou dva jízdní pruhy a pod nadjezdem vznikne kruhová křižovatka. Rozšíří se i samotný nadjezd u závodiště. Změna čeká i na křižovatku u Hypernovy. Obě stavby přijdou na 735 milionů korun. „Mělo by se začít na konci příštího roku, problémy by mohly nastat kvůli ekologické zátěži, s výkupem pozemků snad potíže nebudou,“ řekl ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr.

***

* Pardubice

Klasickým špuntem je křižovatka u podniku Paramo v Pardubicích. Stát chce začít přestavbu křižovatky v příštím roce. V místě, kde se často dělají kolony, přibudou dva jízdní pruhy a pod nadjezdem vznikne kruhová křižovatka. Rozšíří se i samotný nadjezd u závodiště. Odhad MF Dnes: Stát i kraj se budou hodně snažit, dočkáme se zřejmě už v roce 2011. * Chrudim Kruhové křižovatky v Chrudimi jsou suverénně nejspolehlivější zátkou v dopravě v Pardubickém kraji. Představitelé Chrudimi tvrdí, že problém není v kombinaci kruhových objezdů a křižovatek, ale v abnormálně silném provozu. Řešení vidí jediné - nový obchvat. „Chci věřit, že stát na něj bude mít peníze a že se začne v roce 2009 skutečně stavět,“ řekl starosta Jan Čechlovský. Odhad MF Dnes: Obchvat, který odstraní největší potíže, bude nejspíše hotov v roce 2012, i když stát slibuje, že v té době dokončí i navazující obchvat Slatiňan.

* Holice

Problémová křižovatka na Pardubice v Holicích už měla řidiče trápit jen několik měsíců. Ředitelství silnic a dálnic totiž mělo v listopadu dokončit obchvat města. Jenže kvůli vyvlastnění jednoho pozemku se otevření nové silnice zdrží. „Termín je ohrožený. Spíše se neví, jaký bude nový,“ uvedl starosta Holic Pavel Hladík. Odhad MF Dnes: Kdy zmizí problémy? Nejdříve příští rok po dostavbě obchvatu. * Vysoké Mýto Stačí drobná nehoda na průtahu Vysokým Mýtem a řidiči se musí smířit s nekonečnými kolonami, které přiživují kamiony, jejichž řidiči využívají D11 a silnici I/35 pro cestu z Prahy na Moravu či naopak. S postupem času se bude situace ve Vysokém Mýtě pravděpodobně stále zhoršovat. Jediná naděje města je vybudování rychlostní komunikace R35. Odhad MF Dnes: Vysoké Mýto se dočká v roce 2016 nebo 2017. Do té doby bude trpět.
 
- David Půlpán -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010