<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Litomyšli stačí jedna křižovatka
Mladá fronta DNESVydáno 10. dubna 2008
 
Litomyšl - Pokud opravdu povede kolem roku 2015 kolem Litomyšle nová rychlostní komunikace R35, řidiči tam nebudou mít k dispozici dvě mimoúrovňové křižovatky, ale jen jednu. Předběžně se na tom shodli zástupci kraje, města a projektantů.

V původní variantě, na níž se dohodla v roce 2006 vláda s Pardubickým krajem, byly u města dvě mimoúrovňové křižovatky. Litomyšl západ u Nedošína a Litomyšl východ u Němčic. Nyní se počítá s jedinou - východní. „Nyní preferujeme jenom jednu mimoúrovňovou křižovatku, přes níž se napojí Česká Třebová. Navíc chceme, aby křižovatka byla od nás dál, trochu víc na západ u Kornic,“ uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš.

Proč ale Litomyšl dobrovolně žádá jednu křižovatku namísto dvou? Navíc ani jediná mimoúrovňová křižovatka za městem by tamním řidičům podle plánu litomyšlské radnice ve skutečnosti nesloužila a vznikla by jen pro napojení Orlickoústecka. „Nijak nestojíme o to, aby do Litomyšle vedla nová cesta od mimoúrovňové křižovatky. Byl by to další zářez v okolí Litomyšle,“ uvedl Kortyš.

Výjezd z města bude téměř stejný jako dnes Město prosazuje, aby se do Litomyšle dalo sjíždět ze silnice R35 ve směru od Vysokého Mýta i ve směru od Olomouce v místech, kde se nová R35 odpojí od trasy stávající silnice I/35. Dva napojovací body Litomyšli stačí. Pro řidiče by se oproti současné době mnoho nezměnilo. Kdo by chtěl jet z Litomyšle směrem na Mýto, jel by po stejné silnici jako nyní a za městem by se napojil na R35. Ve směru na Olomouc by to fungovalo stejně. Ovšem řidiči z Orlickoústecka by museli jet do Litomyšle na mimoúrovňovou křižovatku, vyrazit směrem na Mýto a pak se zase vracet do Litomyšle. Možná by pro ně potom bylo jednodušší využít současnou silnici.

Zatím není jasné, jak se na plán Litomyšle budou dívat okolní obce. „Nikdo s námi nejedná, nikdo se nás na nic neptá, oficiálně nevím nic,“ uvedl starosta Němčic Josef Racek.

Příprava trasy silnice R35 ukázala, že doprava na silnici I/35 vedoucí středem Litomyšle se nezklidní tolik, jak tamní radní doufali. Řidiči jedoucí z jihu od Poličky se totiž na čtyřproudovou komunikaci nedostanou jinudy než právě přes Litomyšl. „Máme s tím problém, ale jinak vymyslet se to zřejmě nedá,“ řekl Kortyš.
 
- David Půlpán -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010