<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Obce: Bojíme se přivaděčů
Mladá fronta DNESVydáno 09. dubna 2008
 
Projektanti vybírají vhodné trasy přivaděčů k silnici R 35 * Malé obce se bojí o svůj klid

Česká Třebová, Litomyšl
- Sotva mezi lidmi v malých obcích na Orlickoústecku opadly obavy z toho, že jim pod okny povede čtyřproudová rychlostní komunikace R35, už tam roste zase nervozita kvůli trase plánovaných přivaděčů. Ty mají spojit region s novou silnicí.

Města východní části Pardubického kraje jednala v minulých dnech na schůzkách s projektanty o trasách tří přivaděčů k budoucí silnici R35. Malé obce se cítí odstrčeny, protože je na jednání nikdo nepozval. Krajský úřad tvrdí, že by to bylo předčasné.

„Přivaděč se naší obce hodně dotýká, ale i když bylo jednání v Litomyšli a v České Třebové, nikdo neuznal za vhodné, aby nás tam pozval. Bojím se, že pak budeme postaveni před hotovou věc,“ uvedl starosta Němčic Josef Racek.

Pozván na schůzku s projektanty nebyl zcela záměrně. Projektanti tam se zástupci měst a kraje řešili ve Vysokém Mýtě, České Třebové, Litomyšli a Moravské Třebové možné varianty budoucí přivaděčů či umístění mimoúrovňových křižovatek. „Šlo o konzultace. Jsou to jen návrhy, nyní bude záležet na postoji Ředitelství silnic a dálnic a na základě jejich připomínek se opět upraví. Pak je budeme samozřejmě s obcemi projednávat,“ uvedl vedoucí odboru strategického rozvoje kraje krajského úřadu Pavel Kalivoda.

Starosta Třebové: Účast malých obcí by neměla smysl
Starosta České Třebové Jaroslav Zedník tvrdí, že účast starostů malých obcí na schůzkách by neměla smysl.

„Je to absolutní nepochopení. O čem by diskutovali? Když je schůzka v Litomyšli a řeší se, kde na jejich katastrálním území může vyústit přivaděč na silnici R35, co k tomu mohou říkat? Navíc vůbec žádné rozhodnutí nepadlo,“ uvedl Zedník. Podle něj si nikdo ani na vteřinu nedovolí uvažovat o tom, že by obešel malé obce. Už proto, že by mohly stavbu přivaděčů zbrzdit. „Jenom kolem České Třebové jsou ve hře čtyři varianty přivaděčů, ve směru ze Zámrsku na Žamberk také čtyři varianty. Nejdříve projektanti musejí něco zakreslit. Pak budou všichni sezváni, bude se to projednávat s obyvateli všech dotčených obcí, aby všichni věděli, co se připravuje, a mohli k tomu říct svůj názor,“ řekl.

Starosta Přívratu Miroslav Veselý si stejně myslí, že malé obce měly u debat o možných variantách být. „Kdybychom se mohli k tomu hned vyjádřit, předešlo by se spoustě spekulací, hned by bylo jasné, co je schůdné a co nikoliv,“ uvedl.

Pravda je, že starostové nyní nemají představu, co se přesně děje. „Postavili mne do svízelné situace. Když se mne lidi na přivaděč ptají, nemůžu jim nic říct, nic nevím,“ řekl Racek.
 
- David Půlpán -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010