<- Novější článekPředchozí článek ->
 
R 35 bude stát 60 miliard
Mladá fronta DNESVydáno 05. dubna 2008
 
Rychlostní silnice R 35 z Liberce přes Pardubický kraj na Moravu má být hotová do roku 2020

Pardubice
- Výstavba rychlostní komunikace R35 spojující čtyři české a moravské kraje bude stát odhadem 60 miliard korun. Peníze na její stavbu zřejmě půjdou ze státní kasy, z evropských fondů, od soukromých firem i z úvěru.

Na čtvrteční konferenci k páteřní komunikaci R35 to uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík.

Budoucí silnice R35 spojí Liberec přes území Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje s Lipníkem nad Bečvou na Přerovsku. Některé úseky jsou již hotové nebo jsou ve výstavbě, k úplnému dokončení zbývá postavit z celkových 269 kilometrů ještě asi 180 kilometrů komunikace, čímž se R35 stane nejdelší čtyřpruhovou komunikací v zemi.

První část silnice bude hotová už letos První část R35 by měla být hotová už v příštím roce. Jde o dálniční přivaděč Opatovice - Sedlice společně s mimoúrovňovou křižovatkou. Další úseky se plánují stavět v rozmezí let 2010 až 2016.

Podle Brunclíka bude R35 druhým velkokapacitním propojením Čech a Moravy po dálnici D1. Již dnes je v některých úsecích intenzita dopravy na stávající silnici I/35 enormní a převyšuje provoz například na dálnici D2 z Brna na Slovensko. Hustota provozu na D1 u Prahy je 100 tisíc vozidel denně, ve střední části na Vysočině projede zhruba 40 tisíc aut denně. Po otevření středního úseku R35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí by se na ni mohlo přesunout z D1 až 14 tisíc vozidel. Přemysl Michálek ze Státního fondu dopravní infrastruktury řekl, že dokončení silnice v roce 2013 je vysoce optimistický plán.

„Harmonogram výstavby je velice odvážný,“ uvedl Michálek.

Zároveň upozornil na skutečnost, že s penězi z evropských fondů nelze počítat u úseků R35, které by se začaly stavět po roce 2013, kdy končí současné plánovací období Unie.

Na závěr konference podepsali zástupci Pardubického, Královéhradeckého, Olomouckého a Zlínského kraje spolu s představiteli ŘSD a SFDI společnou deklaraci k rychlostní silnici R35. Ta má kodifikovat, jak si stát a kraje představují harmonogram výstavby komunikace a svou úlohu během stavby.
 
- ČTK -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010