<- Novější článekPředchozí článek ->
 
R35 má přednost, řekl stát
Mladá fronta DNESVydáno 04. dubna 2008
 
Po včerejšku je jasný harmonogram výstavby silnice R35. Hotová má být nejpozději v roce 2020

Pardubice
- Po dlouhých letech dohadů, problémů a zdržovaní je konečně znám přesný jízdní řád výstavby rychlostní silnice R35.

Včera ho v Pardubicích svými podpisy pod deklaraci k R35 stvrdili zástupci čtyř krajů a státu. Dokument by měl zajistit, aby se po rychlostní komunikaci R35 dalo projet z Liberce až do Olomouce nejpozději v roce 2020. Když půjde vše dobře, řidiči se nové cesty dočkají už o tři roky dříve.

Lidé z Pardubického kraje začnou používat část silnice mezi Opatovicemi a Sedlicemi už příští rok.

Téma Dnes

„Čechy a Morava rychle potřebují druhou tepnu, alternativu k dálnici D1, která zajistí rychlé a kvalitní spojení. Nová dálnice přinese ekonomické oživení našich krajů i celé republiky,“ píše se v deklaraci.

Také šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfréd Brunclík silnici R35 označil jako prioritu číslo jedna. „Optimistický termín jejího dokončení v celé více než třistakilometrové trase je rok 2017, pesimistický termín je rok 2020,“ uvedl Brunclík.

Podle něj je jedním z hlavních argumentů, proč s výstavbou R35 spěchat, situace na dálnici D1. Hustota provozu na nejstarší české dálnici je totiž enormní. U Prahy projede po cestě 100 tisíc vozidel denně, ve střední části na Vysočině to je zhruba 40 tisíc aut denně. Po otevření R35, která povede z velké části přes Pardubický kraj, by se mělo dálnici D1 ulevit. „Po otevření středního úseku R35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí by se tam mohlo přesunout z D1 až 14 tisíc vozidel,“ dodal Brunclík.

První část R35 by měla být hotova už v příštím roce. Jde o dálniční přivaděč Opatovice - Sedlice společně s mimoúrovňovou křižovatkou, která nyní roste u opatovické elektrárny. „Otevření křižovatky plánujeme na prosinec příštího roku,“ uvedl Bohumil Vebr, ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

Další úseky se plánují stavět v rozmezí let 2010 až 2016. Například úsek silnice mezi Opatovicemi a Ostrovem u Zámrsku v délce zhruba 27 kilometrů by se měl začít stavět mezi roky 2010 až 2015.

Na území Pardubického kraje povede R35 takzvanou jižní variantou, na které se krajští zástupci shodli až po několika letech vyjednávání. Severní varianta se nelíbila dotčeným obcím ani ekologům.
 
- Milan Zlínský -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010