<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Další přivaděč R35 rozpoutává diskuzi
Orlický deníkVydáno 03. dubna 2008
 
Dlouhoňovice - Na krajský úřad nedávno doputovala petice asi čtyř stovek občanů obce, kteří protestují proti jedné z variant trasy přivaděče na rychlostní komunikaci R35. Ten má spojit dálnici R35 od Vysokého Mýta kolem Chocně se Žamberkem. Plánování „pětatřicítky“ dříve provázely protesty kvůli její trase, nyní začala diskuze o přivaděčích.

Další povedou z Litomyšle do České Třebové, resp. Ústí nad Orlicí, a ze Svitav přes Opatov do Lanškrouna. Zatím není jisté, jestli přivaděče budou postaveny jako zcela nové silnice na zelené louce, nebo budou rozšířeny stávající komunikace. Právě u přivaděče na Žamberk je pravděpodobnější jen modernizace dnešní silnice spojená s obchvaty obcí. Ačkoliv se mnohdy jedná o komunikace II. tříd, které patří krajům, stát se zavázal přivaděče zaplatit.

Nebezpečí pro obec už je snad zažehnáno, naznačil včera pro Deník starosta Dlouhoňovic Milan Smola: „Dle posledního vyjádření projektanta byla varianta, kvůli které to vzniklo, vypuštěna. Není reálná, přivaděč povede jinudy za Dlouhoňovicemi, lesními masivy, je to tak už zakreslené v mapě.“ Radní Pardubického kraje nevnímají petici jako nic dramatického. „Pod peticí je podepsáno asi 400 lidí, ale je to jen výzva, že nechtějí jednu z pěti uvažovaných variant přivaděče k silnici R35. Nic se zatím neděje, do definitivního stanovení tras všech tří přivaděčů je čas do konce příštího roku. A všechny budou probírány se samosprávami, obcemi a městy,“ řekl hejtman Ivo Toman.

„Nejhorší je, že pod takovými peticemi bývá podepsána obrovská skupina lidí, kteří ani nevědí, kudy má taková silnice vést,“ mávl rukou rozzlobeně jeden z krajských úředníků při tiskové konferenci úřadu.

Jasněji by mohlo být už dnes, protože v Žamberku se koná sezení zástupců obcí s představiteli kraje (územního rozvoje a odboru dopravy), kde by se lidé měli dozvědět další podrobnosti.
 
- kim, miš -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010