<- Novější článekPředchozí článek ->
 
První petice proti přivaděčům
Mladá fronta DNESVydáno 03. dubna 2008
 
Lidé z Dlouhoňovic se bojí rozšíření silnice

Pardubice
- Přestože stále není zcela jasné, kudy povedou přivaděče k plánované silnici R35 z východních Čech na Moravu, už se objevují první protesty.

Krajští radní dostali petici od obyvatel Dlouhoňovic u Žamberka a předpokládají, že námitek bude přibývat. Celkem tři přivaděče mají umožnit lidem z Orlickoústecka nájezd na budoucí hlavní dopravní tepnu kraje.

Zatím se lidé ozvali proti trase přivaděče, který napojí na silnici R35 Choceňsko a Žambersko. Petici se čtyřmi stovkami podpisů proti vedení přivaděče obydlenou částí obce poslali Pardubickému kraji obyvatelé Dlouhoňovic na Orlickoústecku. Přidali se k nim i v sousedních Hejnicích.

Nechceme most nad střechami domů Starosta Dlouhoňovic Pavel Smola se bojí nárůstu dopravy. „Silnice bude velmi frekventovaná, navíc by se musela rozšiřovat, takže se dají očekávat zásahy do pozemků či staveb. Nechceme tedy, aby přivaděč vedl katastrem obce,“ uvedl Smola.

I lidé v Hejnici se přivaděče bojí. „U nás by vedl asi čtyři sta metrů dlouhý most přes střechy čtyř domů na okraji obce,“ uvedl starosta Hejnic Ladislav Harapát.

Hejtman Pardubického kraje Ivo Toman připomíná, že ještě není jasné, kudy přesně trasa přivaděče povede. Zastupitelé Pardubického kraje mají téměř dva roky na to, aby vybrali nejvhodnější variantu.

„Na dopis jasně odpovídáme, že je tam asi pět variant. Nyní je právě čas a prostor na to, abychom do konce příštího roku vybrali nejefektivnější trasu kolem Žamberka. Pokud se neshodneme, tak zkrátka nebude. Na přivaděčích svět nekončí a stát nás nebude prosit na kolenou, ať najdeme přivaděč. Když nenajdeme, tak nám peníze nedá,“ řekl Toman. Kraj však počítá s dalšími protesty. „Zastupitelé se dohodli, že vzniknou tři přivaděče. S největší pravděpodobností u každé z nich vzniknou také stejné problémy jako nyní v Dlouhoňovicích,“ doplnil vicehejtman Roman Línek.

Kromě přivaděče vedoucího do Žamberka plánuje kraj napojit na silnici R35 přes Litomyšl i Českou Třebovou a Ústí nad Orlicí. I tam hledání vhodné trasy provázejí emoce. Město mělo proti jeho trase výhrady. „Přivaděč musí mít návaznost na obchvat města. Musíme zamezit tomu, aby nám přivaděč neposlal dopravu přímo do středu města, hledáme kompromis, aby to nezatěžovalo okolní obce,“ řekl starosta České Třebové Jaroslav Zedník.

Třetí přivaděč chce kraj vybudovat zmodernizováním silnice z Opatova do Lanškrouna.

***

„Stát nás nebude prosit na kolenou, ať najdeme přivaděč.“ Ivo Toman, hejtman
 
- Michala Jendruchová -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010