<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Svitavy chtějí uspíšit obchvat
Mladá fronta DNESVydáno 18. března 2008
 
Svitavy - Svitavy už léta trápí dopravní situace. Město leží u křižovatky dvou důležitých státních silnic I/35 a I/43. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) již začalo s výstavbou obchvatu nedalekého Opatova na trase na Brno za téměř půl miliardy korun, hotový by měl být příští rok v listopadu.

Projekt na obchvat je zpracován, svitavská radnice chce nyní požádat o pomoc hejtmana Pardubického kraje Ivo Tomana, který má dopravu na starosti. Město také chce výstavbu obchvatu urgovat na ŘSD a ministerstvu dopravy.

Vedení Svitav věří, že v souvislosti s výstavbou rychlostní silnice R35 se začne následně stavět i obchvat jejich města. „Naší prioritou je, aby v souladu s memorandem, které uzavřel Pardubický kraj s ministerstvem dopravy, bylo pokračováno i v obchvatu Svitav. Dovedeme si těžko představit, že by doprava objela Opatov, ale projížděla Svitavami,“ uvedl starosta Jiří Brýdl.

Pardubický kraj po dlouhých jednáních odsouhlasil trasu rychlostní silnice R35 v takzvané jižní variantě, která vede poblíž Svitav. Zároveň by měly být vybudovány tři přivaděče do severnějších částí kraje k Ústí nad Orlicí, Žamberku a Lanškrounu. K financování silnice i dvou přivaděčů se před lety zavázala memorandem vláda. Definitivní trasování R35 kolem Svitav zatím není dořešené. „Přes které konkrétní pozemky silnice povede, určí až další podrobnější stavební dokumentace,“ řekl vedoucí odboru výstavby svitavské radnice Pavel Čížek.

Obchvaty a nové silnice by měly ve Svitavách prospět jak životnímu prostředí, tak dalšímu rozvoji podnikatelského sektoru. „Vznikne zde významný dopravní uzel, propojení silnic I/43 s R35. Pro Svitavy to je samozřejmě příznivé, zvláště když bude odkloněna doprava od města. Měli jsme tu i investory, kteří říkali, že je škoda, že u nás není dálnice,“ uvedl Brýdl.
 
- ČTK -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010