<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Silnice protne pole a louky, ohrozí existenci rolníků
Pardubický deníkVydáno 23. února 2008
 
Východní Čechy - Rychlostní silnice R35 oživí průmysl. Doprava patří ke slabým místům okresu.

Čtrnáct variant rychlostní silnice zpracovala projektová firma. Návrhy někteří zpochybňovali. Nakonec kraj vybral jižní variantu. Ve čtvrtek ji zastupitelé potvrdili.

Radost neskrývají podnikatelé z moravskotřebovské průmyslové zóny. Ředitel španělské firmy Treboplast Josef Recalde postrádal kvalitní dopravní spojení Moravské Třebové s Hradcem Králové a Olomoucí.

Zklamání prožívají lidé z Litomyšlska. „Nevím, jak se dostanu na pole, do lesů a na luka,“ nevítá stavbu František Jílek. Rolníci cílevědomě argumentovali o nevýhodách jižní trasy. Svá tvrzení dokládali odbornými posudky. „O silnici R35 je sice rozhodnuto, ale bohužel ne čistými praktikami,“ apeloval na krajské zastupitele soukromý zemědělec Jan Vaňous z Bohuňovic, aby zvrátili rozhodnutí. Projektant firmy Sudop Petr Košnar považoval za nereálné, že by našli variantu, která by nikomu nevadila. „Absolvovali jsme tři kola jednání od Zámrsku až po Dětřichov u Moravské Třebové. Snažili jsme se sejít se všemi. Bylo však složité najít vhodný den pro šedesát šest obcí a osm občanských sdružení,“ uvedl projektant firmy Sudop Petr Košnar. Výsledkem dlouhých jednání byla varianta, která vyšla ze všech čtyřiatřiceti hodnocených hledisek nejlépe. Rychlostní komunikace zklidní dopravu na tepně spojující Čechy s Moravou.

R35 bude nejdelší silnicí v České republice. Na podzim ministerstvo dopravy uvolní až 100 milionů korun na přípravu stavby. Ředitelství silnic a dálnic předpokládá, že silnici R35 postaví v letech 2011 až 2016.
 
- Magdalena Navrátilová -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010