<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Litomyšl se své jizvy asi nezbaví
Mladá fronta DNESVydáno 14. února 2008
 
Litomyšl - Tak jako hlavní město hyzdí pražská magistrála, dojem z Litomyšle s renesančním zámkem na seznamu UNESCO zase kazí čtyřproudový průtah silnice I/35, který poměrně brutálně dělí město na dvě části.

Řada obyvatel by chtěla, aby se po vybudování rychlostní silnice R35 průtah zúžil a „litomyšlská magistrála“ zabydlela, jenže politici s tím nepočítají. Podle nich to nejde.

V roce 2016 by měl teoreticky kolem Litomyšle vést pohodlný obchvat po nové rychlostní silnici R35 a tranzitní doprava by se měla městu vyhnout. „Hodně lidí si představuje, že by se mohl průtah zabydlet, snížit počet pruhů, bylo by to pěkné, ale podle mne to nepůjde,“ řekl litomyšlský radní a bývalý starosta Litomyšle Miroslav Brýdl.

Zhruba před deseti lety dokonce studenti architektury v Litomyšli předváděli své plány, jak přeměnit ošklivou silnici na moderní bulvár plný stromů a zeleně. Při přípravě nového kina vedle Kotelny zase padl návrh, že by část silnice mohla být někdy v budoucnu použita jako parkoviště. „Byl to jen nápad, kdyby nešlo o silnici první třídy, z některých pruhů by teoreticky bylo možné udělat parkovací stání,“ uvedla Severová.

Jenže Pardubický kraj vůbec nepočítá s tím, že by silnici první třídy protínající město od státu převzal. „Obávám se, že nárůst dopravy je tak velký, že v době dokončení rychlostní silnice R35 a odklonění tranzitní dopravy bude po průtahu nakonec jezdit zhruba stejný počet vozů jako dnes. S tím, že by se silnice zúžila, se vůbec nedá počítat,“ uvedl krajský radní Ivo Toman. „Určitě se budeme budoucností průtahu věnovat, ale zatím je dost času,“ řekl Brýdl.
 
- David Půlpán -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010