<- Novější článekPředchozí článek ->
 
Třebová odmítá navržený přivaděč k R35
Mladá fronta DNESVydáno 08. února 2008
 
Česká Třebová - Z České Třebové po nové rychlostní silnici do Olomouce? Projeďte celé město z jihu na sever, pak celou sousední Dlouhou Třebovou, tady odbočte doleva na nový přivaděč, projeďte po něm opět Dlouhou Třebovou zpátky na jih a pak hurá na rychlostní silnici.

Že je to nesmyslné? Právě tak má ale spojení Orlickoústecka s rychlostní komunikací vypadat. Podle aktuální varianty, navržené ve studii firmy Sudop Praha, kterou se chystá kraj schválit. "Tato varianta je nepřijatelná. Upozorníme na to na zastupitelstvu Pardubického kraje. Bylo by to hloupé a Dlouhou Třebovou by doprava zbytečně zatěžovala emisemi," říká starosta České Třebové Jaroslav Zedník. Podle něj je navržená varianta zbytečně dlouhá a nákladná. "Je spousta lepších možností, jak přivaděč vyústit. Třeba na první odbočce do Dlouhé Třebové při cestě z České Třebové do Ústí nad Orlicí," říká Zedník.

Navržené řešení se nezdá ani lidem v Dlouhé Třebové. "Zakreslená silice nám odděluje obecní hřbitov od obce. Přitom za ním je dostatečný prostor," říká starosta obce Jaroslav Kašpar. Nová silnice by navíc byla již čtvrtou podélnou stavbou, která prochází přes obec. "Obec podélně roztíná železniční koridor, řeka, místní komunikace v obci, silnice první třídy a teď by se měla přidat i nová silnice. To je už pět podélných řezů v obci, což je také hrozné," říká Kašpar. Dodává ale, že jde o přijatelnější variantu než původní plány, které navrhovaly přivaděč přímo ve středu obce.

Spojení, které děsí Třebováky, by mohlo být naopak výhodné pro Ústí nad Orlicí. Městu by umožnilo napojení na rychlostní silnici a Litomyšl bez větší zajížďky. Podle místostarosty Ústí nad Orlicí Jiřího Čepelky ale město za zakreslenou variantou nestojí. "V dohodě s Českou Třebovou podporujeme napojení přivaděče mezi oběma městy. Na slušné trase se jistě shodneme," říká Čepelka.

Radního Ivo Tomana, zodpovědného za dopravu, stanovisko Třebové překvapilo. Říká ale, že otázka trasy je teprve otevřená. "Teprve budeme muset trasu přesně vyhledat a schválit v územním plánu. Jestliže Třebová přijde s řešením, které bude rozumnější a bude mít větší naději na projednání, jsem pro," říká Toman.

Přivaděče chce kraj zakreslit do územního plánu do konce příštího roku.
 
- Martin Filip -
 
<- Novější článekPředchozí článek ->
 

Copyright © Děti Země Brno
Poslední úprava 07/03/2010